Nowoczesne metody pozwalają nam na szeroki wybór sposobów montażu okien. Bardzo ważną cechą stolarki okiennej jest dobra izolacja i energooszczędność, którą da się osiągnąć wyłącznie za sprawą kombinacji odpowiedniego sposobu montażu i modelu okna. Z myślą o maksymalnej energooszczędności powstał szczelny montaż okien. Aby ciepły montaż spełniał swoje zadanie, należy dokonać go właściwie i bezbłędnie. Znana już bardzo dobrze na zachodzie technika ciepłego montażu zaczyna być coraz bardziej popularna w Polsce. Na czym polega więc ciepły montaż? Czy warto go stosować i jak go wykonać, aby całość spełniała swoje funkcje? Sprawdź koniecznie!

Ciepły montaż okien – co to znaczy?

Ciepłym montażem, czyli techniką szczelnego montażu warstwowego, nazywamy taki sposób mocowania okien w warstwie ocieplenia budynku, który zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych – czyli miejsc, które powodują największe straty energii. Szczelny montaż okien chroni także przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza. Mimo tego, że nie należy do najtańszych rozwiązań – prawidłowo wykonany zwróci nam się bardzo szybko. W dobie energooszczędnego budownictwa jest to niezwykle praktyczny i ekonomiczny pomysł na osadzenie okien. 

Innymi słowy ciepły montaż to zastosowanie dodatkowego ocieplenia na styku okna ze ścianą domu, składającego się z dwóch rodzajów taśm i termoizolacji. Taśma paroszczelna (stosowana wewnątrz) oraz taśma paroprzepuszczalna (stosowana po zewnętrznej stronie), połączone z warstwą termoizolacyjną zapewniają znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne, niż tradycyjny sposób montażu okna. Ciepły montaż okna jest nieco droższy, lecz ogranicza straty energii i ma ogromne znaczenie w redukcji rachunków za ogrzewanie, co przekłada się też na mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Na czym polega technika ciepłego montażu okien?

Montaż warstwowy (ciepły montaż okien) polega na zastosowaniu trzech warstw, których zadaniem jest odpowiednie uszczelnienie oraz izolacja. W całej technice chodzi o zabezpieczenie warstwy piany poliuretanowej w oknie przed działaniem wilgoci. Jest to wbrew pozorom niezwykle ważne działanie, gdyż zawilgocona pianka poliuretanowa staje się mostkiem termicznym (swoistą „dziurą” w warstwie izolacji), który powoduje wydostawanie się ciepła z wnętrza budynku, co zwiększa wydatki związane z ogrzewaniem.

Jeżeli więc nie zadbamy o to, aby miejsce styku okna z murem było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią (za pomocą taśm paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych), nigdy nie uzyskamy odpowiednią izolację termiczną. Nawet najlepsze okna zamontowane w naszym domu nie spełnią należycie swojego zadania, jeśli nie zastosujemy odpowiedniego uszczelnienia.

Ciepły montaż – z jakich warstw składa się izolacja termiczna

Szczelny montaż okien zazwyczaj składa się z trzech warstw: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. W warstwie izolacji wewnętrznej używa się taśmy paroszczelnej, której zadaniem jest chronienie pianki przed szkodliwym zawilgoceniem, powodującym nieodwracalne zniszczenie właściwości termoizolacyjnych uszczelniacza. W warstwie środkowej w otworze okiennym używa się pianki poliuretanowej, która powinna dokładnie wypełnić przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą. Odpowiednio zabezpieczona warstwa zewnętrzna ma za zadanie chronić materiały termoizolacyjne przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz (np. opady deszczu). W warstwie zewnętrznej używana jest taśma paroprzepuszczalna.

Co więcej, do środkowej izolacji mogą posłużyć nam również taśmy rozprężne, które dokładnie wypełniają otwory okienne. W szczelinie, w jakiej stosuje się taśmy, są one bardzo mocno sprężone, co daje świetne zabezpieczenie. Ponadto szczelny montaż okien z użyciem taśm rozprężnych nie pobrudzi nam okna, tak jak może się to wydarzyć w momencie, gdy stosujemy piankę. Ciepły montaż okien wymaga także dyblowania. Specjalne kotwy do ciepłego montażu pozwalają na połączenie mechaniczne ramy okiennej z murem.

Ciepły montaż z zastosowaniem taśm paroszczelnych można wykonać w licu muru oraz w warstwie ocieplenia, czyli tam, gdzie okno posadawiamy zaraz za murem. Ze względu na bilans energetyczny specjaliści rekomendują, aby okna były osadzane w warstwie docieplenia. Masywność dzisiejszych okien nie ułatwia jednak tego zadania, dlatego też niekiedy fachowcy wolą masywne elementy wysunąć przed mur, opierając je na innych podporach. Przy grubości izolacji niewykraczającej poza 15 centymetrów, okna niekiedy osadza się częściowo w murze, a częściowo w izolacji. Montaż tradycyjny jest pod tym względem prostszy, lecz zalety ciepłego montażu z pewnością rekompensują dodatkowy czas i środki poświęcone na taki montaż okien.

Jak wykonuje się ciepły montaż okien?

Kiedy wiemy już, na czym polega ciepły montaż, należy pokrótce przybliżyć jego sposób wykonywania. Po pierwsze, trzeba zadbać o to, aby w otworze nie zalegały pozostałości po pracy (kurz, cegła itp.). Wymiary wnętrza otworu powinny odpowiadać wymiarom ramy naszego okna. Co więcej, pozostawienie dodatkowych luzów pozwoli na wypełnienie pianką poliuretanową miejsc od ościeża do ościeżnicy. Po drugie, podczas montażu do ściany należy stosować zalecaną przez producenta liczbę kotew.

Przytwierdzamy warstwę paroszczelną oraz paroprzepuszczalną do okna. Taśmy pokryte są już odpowiednim klejem. Taśmę paroszczelną montujemy od strony wewnętrznej, natomiast tę drugą od strony zewnętrznej ościeżnicy. Następnie przechodzimy do mechanicznego montowania okien, (kliny montażowe posłużą nam do odpowiedniego wypozycjonowania) później, skrupulatnie staramy się prawidłowo przykleić taśmę i tak samo dokładnie wypełnić przestrzeń pianką montażową.
Taśmę zewnętrzną doklejamy bardzo dokładnie do muru i wypełniamy przestrzeń pianą. Następnie to samo robimy z taśmą paroszczelną i stroną wewnętrzną. Cały proces kończy się obróbką, w tym celu usuwamy resztki zalegającej piany, tynkujemy i wstawiamy parapety.

Montaż tradycyjny, czy szczelny montaż okien – co najlepiej wybrać?

Do standardowego uszczelniania wykorzystuje się tylko jedną warstwę. Nie prowadzi to jednak do takiej jakości izolacji jak w przypadku montażu warstwowego, gdzie zastosowana jest także taśma. Nawet okna bardzo zaawansowane technologicznie, za najwyższą cenę, nie spełnią określonych norm jakości – m.in. norm termoizolacyjnych, jeżeli nie zostaną w odpowiedni sposób zamontowane.

Używanie samej pianki może skrócić żywotność naszego okna. Niestety – narażenie na wilgoć pianki montażowej powoduje utracenie właściwości termoizolacyjnych pianki, a na zewnątrz może nawet ona zamarznąć. Przedostawanie się pary wodnej z kolei może przyczynić się do smutnych konsekwencji zawilgocenia pomieszczenia. Szczelny montaż chroni też piankę poliuretanową przed promieniowaniem UV, które powoduje stopniową degradację i kruszenie się pianki wystawionej na działanie promieni słonecznych.

Wady i zalety warstwowego montażu okien

Najważniejszą z zalet jest oszczędność, ponieważ dodatkowe ocieplenie generuje mniejsze koszty związane z energią. Co więcej, taka technika montażu chroni przed nadmiernym hałasem, ponieważ okna stają się bardziej szczelne. Okolice wokół ościeży i ościeżnicy są znacznie lepiej chronione przed wilgocią, pleśnią oraz grzybem. Stosując odpowiednie warstwy izolacji, termoizolacja okien jest znacznie wydajniejsza i trwalsza od standardowego montażu oraz eliminuje ewentualne mostki termiczne.

Wadą takiego rozwiązania jest niestety koszt montażu. Często to właśnie ze względu na cenę Klienci wybierają standardowe rozwiązania. Co więcej, mimo tego, że technika ta jest w Polsce coraz bardziej popularna, to nadal można powiedzieć, że jest ona całkiem nowa. Z racji tego na rynku brakuje doświadczonych fachowców od ciepłego montażu okien, dlatego przed wyborem firmy montującej okna należy sprawdzić, czy przedsiębiorstwo posiada odpowiednie szkolenia i certyfikaty.

Zbyt mała liczba kotew, czy zły ich rozstaw mogą sprawić, że cała konstrukcja będzie niestabilna, a w przypadku niedopasowania stolarki nie będzie można ustawić odpowiednich luzów, co może prowadzić do deformacji całości. Natomiast jeżeli zastosujemy piankę w mniejszej ilości, niż wymaga montaż okna – pomimo zastosowania taśmy – możemy doprowadzić do powstania straty ciepła.

Z drugiej jednak strony, warto zdecydować się na tego rodzaju montaż. Zalety zdecydowanie przeważają nad wadami, a wybierając odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, będziemy spokojni o jakość wykonanej usługi. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, że najważniejsze jest to, jak zamontowane są okna. Nawet okna z najwyższej półki nie zapewnią odpowiedniej izolacji, jeśli zostaną źle zamontowane.