Wymiana okien to jedna z kluczowych inwestycji w każdym domu. Ma ona znaczący wpływ nie tylko na komfort życia domowników, ale także na efektywność energetyczną całego budynku. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, niezwykle ważne jest staranne przygotowanie się do tego procesu. Nieprawidłowo zamontowane okna mogą powodować powstawanie nieszczelności, co będzie skutkowało nie tylko utratą ciepła, ale również wzrostem kosztów ogrzewania. Chcesz wiedzieć, jak sprawnie wymienić okna? Przeczytaj poniższy tekst.

Kiedy należy wymienić okna?

Nieszczelne okna mogą powodować szereg negatywnych skutków, które nie tylko zmniejszają komfort życia mieszkańców, ale także mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie oraz na stan techniczny budynku. Istnieje kilka oznak, które mogą sugerować, że nadszedł czas na wymianę stolarki okiennej. Na przykład, jeśli mimo zamkniętych okien czujesz, że zimne powietrze dostaje się do wnętrza pomieszczeń, to znak, że okna przestały spełniać swoją funkcję izolacyjną.

Symptomem, który wskazuje na potrzebę wymiany okien, jest skraplanie się pary wodnej na szybach lub wokół nich. Tworząca się w ten sposób wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Okna warto również wymienić, jeśli zauważysz problemy z ich zamykaniem lub gdy struktura ram uległa uszkodzeniu. Dotyczy to zwłaszcza ram drewnianych, które są szczególnie podatne na pęknięcia i inne uszkodzenia.

Wymiana okien jest często wykonywana w ramach modernizacji i renowacji budynku. Nowe okna nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynku, ale również znacząco wpływają na jego estetykę. Dom z nowymi oknami prezentuje się lepiej, dzięki czemu wzrasta jego wartość rynkowa. Ponadto nowoczesne okna mogą również poprawić izolację akustyczną budynku.

Kiedy wymiana okien wymaga pozwolenia?

Wymiana okien to inwestycja, która w zależności od lokalizacji i charakteru budynku, może wymagać uzyskania stosownego zezwolenia od właściwych instytucji publicznych. Jeżeli zamierzamy wymienić okna w domu wielorodzinnym na nowe o identycznym wymiarze i układzie skrzydeł, nie ma potrzeby informowania o tym urzędników. Natomiast jeśli z wymianą okien wiąże się poszerzenie otworów okiennych, ich zabudowa lub wybicie nowych, należy uzyskać pozwolenie od właściwego Starostwa Powiatowego. Mieszkańcy bloków przed wymianą okien muszą uzyskać zgodę zarządcy budynku. Podobnie jest w przypadku osób zamieszkujących budynki wpisane do rejestru zabytków. Chcąc wymienić w nich okna, konieczne jest uzyskanie zgody od właściwego konserwatora zabytków.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Gdy formalności związane ze zgłoszeniem wymiany okien są już załatwione, możemy przystąpić do przygotowań do wymiany stolarki okiennej. Jest to etap, który w dużej mierze wpływa na sukces całego przedsięwzięcia. Istotnym elementem jest wybór fachowców z odpowiednim doświadczeniem. Specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego rodzaju okien oraz doradzą, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowych okien.
Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć pomieszczenie, usuwając meble, zasłony oraz inne przedmioty znajdujące się w pobliżu okien. Równie istotne jest zabezpieczenie podłóg i pozostałych elementów wyposażenia, aby uchronić je przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Do wymiany okien niezbędne będą również odpowiednie materiały i narzędzia, które zagwarantują sprawne i bezpieczne przeprowadzenie całego procesu.

Jak poprawnie zmierzyć okna?

Dokładne zmierzenie okien przed wymianą to kluczowy krok, który gwarantuje, że będą one idealnie pasować do istniejących otworów okiennych. Niewłaściwe pomiary mogą skutkować późniejszymi problemami z montażem stolarki okiennej oraz zwiększyć koszty wymiany okien. Jeśli nowe okna mają identyczne gabaryty, co stare, wystarczy prawidłowo zmierzyć ich szerokości i wysokości. Należy użyć metra do odczytania wymiarów ościeżnicy oraz uwzględnić tzw. luzy dylatacyjne i przestrzeń na piankę montażową.

Jak przebiega montaż okien?

Jeśli pomieszczenie zostało właściwie przygotowane i mamy już nowe okno gotowe do montażu, możemy przystąpić do instalacji. Po usunięciu starego okna należy dokładnie ocenić stan otworu okiennego. Wewnętrzne powierzchnie ościeża powinny być równe i wolne od uszkodzeń. Upewnij się także, że otwór jest czysty i suchy, aby materiały uszczelniające mogły dobrze przylegać.
Kolejnym etapem jest osadzenie ościeżnicy w otworze okiennym. Ościeżnica powinna być dokładnie wypoziomowana, a następnie zamocowana na stałe za pomocą kotew lub śrub montażowych. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, przestrzeń między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianką montażową. Pianka ta nie tylko uszczelnia, ale również pełni funkcję izolatora termicznego.
Po zamocowaniu ościeżnicy przystąp do instalacji skrzydeł okiennych. Po ich montażu upewnij się, że skrzydła łatwo się otwierają i zamykają, a wszystkie mechanizmy działają płynnie. Sprawdź również, czy uszczelki są prawidłowo zamontowane. Jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej szczelności okna.
Kolejnym etapem jest montaż parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ważne jest, aby parapety były solidnie przymocowane i starannie uszczelnione, aby skutecznie chronić przed przenikaniem wilgoci. Na zakończenie trzeba odpowiednio wykończyć wnęki okienne oraz dokładnie posprzątać miejsce pracy, aby całość prezentowała się estetycznie i schludnie.

Ile trwa wymiana okien?

Czas potrzebny na wymianę okien zależy od kilku czynników. Jeśli nowe okna mają te same wymiary co poprzednie i pomiary zostały wykonane prawidłowo, prace zwykle przebiegają bardzo sprawnie. Najszybciej przebiega wymiana okien dachowych, ponieważ nie wymaga ingerencji w istniejące wnęki wykończeniowe. Sytuacja komplikuje się, gdy nowe okna mają inne wymiary niż stare – w takim przypadku proces montażu może znacznie się wydłużyć. Wymiana okien w bloku może również zająć więcej czasu z powodu dodatkowych trudności związanych z ich montażem i wykończeniem. Stare okna powinniśmy wymieniać wiosną lub latem, gdy warunki atmosferyczne są optymalne do przeprowadzania tego rodzaju prac.

Ile kosztuje wymiana okien?

Koszt wymiany okna podobnie jak czas potrzebny na ich wymianę jest uzależniony m.in. od rodzaju i wielkości okien, lokalizacji budynku czy od stopnia skomplikowania koniecznych prac montażowych. Oszacowanie przewidywanych kosztów wymiany okien na wstępnym etapie pozwala precyzyjnie dopasować budżet do planowanej inwestycji. Warto podkreślić, że na rynku funkcjonują firmy, które w ramach oferowanych usług wymiany okien zapewniają demontaż starych okien, przygotowanie otworów okiennych oraz montaż nowych okien.
Co zrobić ze starymi oknami?
Po zakończeniu prac związanych z wymianą stolarki okiennej pozostają stare okna, które jeśli nie będą ponownie wykorzystywane, należy zutylizować. Można to zrobić bezpłatnie, oddając je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W przypadku większych remontów warto rozważyć wynajęcie kontenera na odpady budowlane.

Jak obniżyć koszty wymiany okien?

Wymiana starych okien to kosztowna inwestycja, aby obniżyć jej koszty, warto rozważyć skorzystanie z dostępnych programów dofinansowania, które mogą znacząco zmniejszyć wydatki związane z zakupem i montażem nowych okien. Jednym z nich jest program „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, powstających podczas ogrzewania budynków. Jednym z działań, które można sfinansować w ramach tego programu, jest wymiana starych, nieszczelnych okien na nowe, energooszczędne.
Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów, którzy planują termomodernizację budynku, w tym wymianę okien. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż okien o określonych parametrach energooszczędnych. Wysokość dofinansowania zależy od poziomu dochodów i może pokryć nawet do 100% kosztów inwestycji. O całkowity zwrot kosztów mogą starać się właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych starszych niż 10 lat, których dochód w rodzinie nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy wymianie okien?

Wymieniając stolarkę okienną, należy zadbać, aby prace montażowe były wykonane starannie. Nawet drobne błędy popełnione na etapie montażu okien mogą spowodować, że finalny efekt nie spełni naszych oczekiwań. Przy wymianie okien należy:
Wykonać dokładne pomiary. Nieprawidłowe zmierzenie okien przed ich zamówieniem może narazić nas na dodatkowe koszty.
Umiejscowić okno przy krawędzi zewnętrznej ściany. Jeżeli budynek jest ocieplony, pomoże to zachować ciągłość izolacji,
Montaż okien wykonywać przy dodatnich temperaturach na zewnątrz. Jeśli jednak pojawia się lekki mróz, warto użyć specjalnych materiałów odpornych na niskie temperatury.
Pamiętać o ciepłym montażu, który polega na dodatkowym uszczelnieniu ościeżnicy taśmą paroszczelną od wewnątrz oraz taśmą paroprzepuszczalną od zewnątrz.

Podsumowanie

Wymiana okien to inwestycja, która może przynieść właścicielowi budynku wiele korzyści. Aby jednak tak się stało, należy wykonać wszystkie prace montażowe z największą starannością. Wykonanie precyzyjnych pomiarów i wybór odpowiednich okien jest niezwykle ważny dla zapewnienia sprawności przeprowadzanych prac. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy mają bogate doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Osoby planujące wymianę okien mogą skorzystać z dofinansowania, na przykład z programu „Czyste Powietrze”. Staranne wykonanie koniecznych prac montażowych sprawi, że nowe okna będą służyć przez długie lata.