Prawidłowo wyregulowane okna mogą znacząco poprawić izolację termiczną pomieszczeń, przyczyniając się do redukcji strat ciepła i zmniejszenia naszych rachunków za ogrzewanie w okresie zimowym. Warto więc zadbać o prawidłowe ustawienie okien na zimę.

Jak ustawić tryb zimowy okna? Jakich narzędzi użyć? W jaki sposób uszczelnić okna, aby zapewnić sobie ciepłe powietrze w zimie? Sprawdź!

Tryb letni i tryb zimowy w oknach – co warto wiedzieć?

Tryb letni i tryb zimowy okien polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku skrzydła okiennego do ramy. W trybie letnim zmniejszamy docisk skrzydła do ramy, a w trybie zimowym zwiększamy. Tryb zimowy okna zapewnia większa szczelność i sprawia, że z wnętrza ucieka mniej ciepła.

Regulacja okien nie jest skomplikowana. Aby odpowiednio wyregulować nieszczelne okna, trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji zaczep, czyli tzw. grzybek. Mechanizm opiera się więc na odpowiednim ustawieniu kilku bolców o nierównomiernym, owalnym kształcie. Są one rozłożone na obwodzie okna od zewnętrznej strony skrzydła.

Regulacja okien to proces sezonowy, który warto przeprowadzać każdorazowo przed rozpoczęciem ciepłego i chłodnego okresu.

Jakie są zalety regulowania okien?

Regulacja okien na zimę daje większy komfort termiczny, pozwala zatrzymać ciepło we wnętrzu, a zmniejszając nieszczelność, zmniejszamy koszty ogrzewania. Uszczelnianie okien przyczyni się do eliminowania przeciągów. Ponadto regulowanie okien pozwoli nam utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. To przełoży się natomiast na zmniejszenie ryzyka pojawienia się wilgoci, pleśni i grzybów.

Zredukowanie zapotrzebowania na energię grzewczą wiąże się ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych i substancji szkodliwych, które wytwarzają się w procesie spalania. Ograniczenie straty ciepła to również wsparcie ochrony środowiska naturalnego.

Regulacja okien zima-lato umożliwia większy przepływ powietrza w upalne, letnie dni. Zmniejszenie docisku uszczelki zapewnia domownikom ciągły napływ świeżego powietrza. Szybsza cyrkulacja pozwala na bieżąco usuwać gorące i zawilgocone powietrze. Zmniejszona szczelność okien w lecie redukuje też stężenie alergenów oraz roztoczy w pomieszczeniu, co korzystnie wpływa na zdrowie osób cierpiących na alergie oddechowe. Rozszczelnienie okien może także poprawić wilgotność w domu.

Regulacja okien zima-lato ma wiele plusów. Posiadając odpowiednie narzędzia, możemy zrobić to samodzielnie.

mężczyzna ustawiający tryb zimowy

W jaki sposób sprawdzić aktualnie ustawiony tryb okna?

Jeżeli nie wiesz, w jakim trybie ustawione są okna, przyłóż dłoń do zamkniętego skrzydła w wietrzny, chłodny dzień i skontroluj napływ zimnego powietrza. Inną metodą jest skontrolowanie położenia tulei względem uszczelki lub włożenie kartki papieru pomiędzy skrzydło a ramę podczas zamykania okna. Jeżeli po zamknięciu okna z łatwością ją wyciągniemy, może to oznaczać, że nasze okno ma ustawiony tryb letni.

Czy każde okno ma tryb zimowy?

Obecnie wszystkie produkowane okna ze skrzydłem ruchomym mają opcję regulacji. Rzadko zdarzają się mechanizmy dociskowe bez takiego rozwiązania. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni czy regulacja okien w naszym domu jest możliwa, możemy to sprawdzić. Warto więc otworzyć skrzydło i dokładnie obejrzeć je ze wszystkich stron. Jeżeli nasze okno ma możliwość regulacji, na skrzydle powinny być widoczne tuleje w kształcie grzybka o wyglądzie owalnym lub nieregularnym.

Samodzielne regulowanie okien – podstawowe narzędzia

Regulację okien można przeprowadzić samodzielnie, pod warunkiem że mamy w domu odpowiednie narzędzia. Dobór narzędzi będzie zależał od producenta okuć oraz wyglądu grzybka lub czopu. Grzybki można regulować zwykłym kluczem płaskim lub śrubokrętem. W niektórych trzpieniach są sześciokątne otwory, do których regulacji wymagany jest klucz imbusowy. Czopy można przekręcać też z użyciem szczypiec lub kombinerek.

Jak ustawić tryb zimowy w oknach plastikowych?

Co musisz zrobić, aby przestawić okna plastikowe na tryb zimowy? Najpierw otwórz okna i sprawdź, gdzie znajdują się rolki regulujące. Następnie ustaw je w taki sposób, aby zwiększyć szczelność okna. Jeżeli chcesz zwiększyć docisk, musisz przesunąć rolki ryglujące w taki sposób, aby znajdowały się bliżej uszczelek.

Zdarza się, że na tzw. grzybku znajdują się wskazówki w postaci kropek. Jeżeli kropka znajduje się naprzeciwko uszczelki, oznacza to, że okno ustawione jest w trybie letnim. Okucia okienne najczęściej są fabrycznie ustawione w pozycji neutralnej (kropką do góry). Aby ustawić tryb zimowy w oknach, znacznik należy przedstawić w stronę uszczelki.

Po wykonaniu pierwszej regulacji sprawdźmy, czy okno bez problemu się otwiera oraz zamyka. Jeżeli pojawiły się trudności, może to oznaczać, że skrzydło zostało zbyt mocno dociśnięte i należy je nieco odsunąć od uszczelek. Najczęściej po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna pracować ciężej, jednak nie należy się tym martwić.

Dokładne wytyczne będą się różnić w zależności od rodzaju okien, dlatego zawsze należy wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi producenta okien lub zasięgnąć porady specjalisty.

Ustawienie okna a wietrzenie pomieszczeń zimą

Przestawienie okien na tryb zimowy jest niezwykle ważne w kontekście naszego komfortu termicznego i oszczędności. Niezwykle istotna jest jednak również kwestia zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza w domu czy mieszkaniu. Pomieszczenia należy wietrzyć w taki sposób, aby ograniczyć straty ciepła do minimum.

Jak to zrobić? Przede wszystkim unikajmy przeciągów, które mogą przyczynić się do wychłodzenia ścian i podłóg. Każdy pokój powinien być wietrzony osobno. Wyłączmy ogrzewanie w danym miejscu, a po 10 minutach otwórzmy okno i wietrzmy pomieszczenie przez około 5 minut. Takie zachowanie sprawi, że szybko wymienimy powietrze we wnętrzu, a jednocześnie nie doprowadzimy do wychłodzenia domu.

okno plastikowe, regulacja

Regulacja okien się nie powiodła – co zrobić?

Jeżeli pomimo samodzielnego wyregulowania okien nadal czujemy chłód, problemem mogą być uszkodzone uszczelki. Sprawdź, czy uszczelki nie są zniszczone oraz, czy dokładnie przylegają do ramy okiennej. Jeżeli uszczelki są w dobrym stanie, ale mimo tego regulowanie okien nie powiodło się, można spróbować wyregulować okna w górę, w dół, w prawo lub w lewo poprzez regulowanie zawiasu.

Jeżeli jednak mierzysz się z poważniejszymi wadami, np. z deformacją ram okiennych, która pojawiła się w wyniku błędnego montażu okien lub w przypadku zakupu okien niskiej jakości, powyższe porady mogą okazać się nieskuteczne. W przypadku, gdy okna są na gwarancji, fakt ten warto więc zgłosić producentowi.

Usługę regulacji okien można powierzyć specjalistom. Warto np. zamówić serwis u producenta i połączyć go z konserwacją oraz regulacją okien. Z pomocy specjalisty należy też skorzystać wówczas, gdy jesteśmy posiadaczami okien o nietypowej konstrukcji lub znajdują się one w miejscach trudno dostępnych. Doświadczeni fachowcy potrafią ustawić docisk uszczelki i przeprowadzić regulację okien szybko i bezbłędnie.

Podsumowanie

Regulacja okien polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku skrzydła do ramy, co sprawia, że są one szczelniejsze i ucieka przez nie mniej ciepła. Takie działanie przynosi wiele korzyści, zapewnia większy komfort termiczny, eliminuje przeciągi i przyczynia się do utrzymania odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Regulację można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z odpowiednich narzędzi i instrukcji producenta. Jeżeli regulacja nie przynosi oczekiwanych efektów, warto skonsultować się z fachowcem. Przyczyną niepowodzeń mogą być np. uszkodzone uszczelki.