Współcześnie na rynku budowlanym dostępnych jest kilka popularnych metod montażu okien. Różnią się wzajemnie m.in. rodzajem zastosowanych materiałów oraz właściwościami termicznymi. Tylko poprawnie zamontowane okna należycie spełniają swoją funkcję. Szczelny montaż okien pozwala nie tylko ograniczyć liczbę mostków termicznych, ale również zapewnić odpowiednią izolację akustyczną budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać szczelny montaż okien przeczytaj poniższy tekst.

Na czym polega szczelny montaż okien?

Kiedy budujemy lub remontujemy dom, istotną kwestią jest wybór odpowiednich okien. Od parametrów termoizolacyjnych zastosowanej stolarki okiennej zależy energooszczędność budynku, a co za tym idzie jego komfort i koszt użytkowania. Nawet gdy zdecydujemy się wybrać rozwiązania zapewniające optymalne właściwości przenikalności cieplnej nie osiągniemy pożądanych rezultatów, jeśli w nieprawidłowy sposób zamontujemy okna.

Zastosowanie szczelnego montażu uniemożliwia przedostanie się wilgoci i chłodnego powietrza do wnętrza domu. Nieprofesjonalne zainstalowanie okien zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów w pomieszczeniu, a także ma wpływ na koszty ogrzewania budynku zimą. Zakup i montaż okien jest inwestycją, z której będziemy korzystać przez dłuższy czas. Dlatego powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować się do prac montażowych.

O czym pamiętać przy montażu okien?

Bez względu na to, jaki typ montażu okien wybierzesz, musisz najpierw w odpowiedni sposób przygotować otwory okienne. Powierzchnie ścian, do których będziemy montować okna, powinny być gładkie oraz pozbawione nierówności. Jeżeli pominiemy tę czynność lub wykonamy ją niedokładnie, nie uszczelnimy prawidłowo okien. Stosując odpowiednią zaprawę tynkarską, zniwelujesz wszelkie nierówności i wyrównasz wnęki okienne. W niektóry przypadkach można dodatkowo zagruntować ścianę. Zanim przystąpimy do właściwego montażu okien, sprawdźmy, czy powierzchnie ściany wyschły.

instalowanie okna za pomocą pianki montażowej

Jakie istnieją metody szczelnego montażu okien?

Skuteczną metodą pozwalającą szczelnie zamontować okna w domu jest tzw. montaż trójwarstwowy. Polega on na zastosowaniu piany montażowej oraz specjalnych taśm, które umieszczane są po obu stronach montowanego okna. Od wewnątrz montuje się taśmę paroszczelną, która ma za zadanie uniemożliwić przedostanie się wody do piany montażowej z wnętrza domu, natomiast od zewnątrz przyklejamy taśmę paroprzepuszczalną, która zabezpiecza piankę przed wodą z zewnątrz. Zastosowanie techniki trójwarstwowej pozwala również na sprawne odprowadzanie wilgoci oraz zapobiega nadmiernemu wychładzaniu budynków.

Połączenie okna ze ścianą jest szczególnie newralgicznym miejscem narażonym na znaczne straty ciepła. Poprawić izolację termiczną możemy poprzez zastosowanie podwaliny podparapetowej. Rozwiązanie to skutecznie zapobiega przedostawaniu się chłodnego powietrza z zewnątrz, likwidując tym samym mostki termiczne powstałe na styku okna z murem. Podwaliny podparapetowe wytwarzane są przeważnie z polistyrenu ekstrudowanego. Wyróżniamy podwaliny termiczne cieplne i pasywne.

Innym sposobem szczelnego montażu okien jest zastosowanie specjalnej taśmy rozprężnej wykonanej z poliuretanu. Jest ona nasączona środkami izolacyjnymi i uszczelniającymi. Ma właściwości hydrofobowe oraz chroni przed odgłosami dochodzącymi z zewnątrz. Rozwiązanie tego rodzaju nie chroni przed silnymi podmuchami wiatru. Obecnie na rynku dostępna jest kolejna generacja taśm, które mają jeszcze lepsze właściwości izolacyjne.

Na czym polega ciepły montaż okna?

Ciepły montaż okien polega na zamontowaniu części lub całości konstrukcji okna w warstwie ociepleniowej domu. Dzięki temu rozwiązaniu elementy okna nie stykają się ze ścianą i tworzą bardzo szczelne połączenie. Jest to najdroższy rodzaj montażu, który w efektywny sposób ogranicza występowanie mostków cieplnych. Wsunięcie ościeża w warstwę ocieplenia jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych podwalin okiennych lub konsol montażowych stosowanych wokół obwodu okna, lub na jego spodzie.

Poprawny montaż okien w warstwie ocieplenia (poza murem) pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku oraz polepszyć komfort domowników. Zastosowanie ciepłego montażu okien ogranicza występowanie pleśni oraz drobnoustrojów wywołujących groźne choroby układu oddechowego, a także przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach.

Czy pianka montażowa umożliwia szczelny montaż okna?

Montaż tradycyjny okien przy użyciu jedynie pianki poliuretanowej jest jednym z dostępnych sposobów instalacji stolarki okiennej. Jest to rozwiązanie, które nie zagwarantuje odpowiedniej izolacji termicznej oraz nie chroni przed przedostaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Skutkiem zastosowania wyłącznie piany montażowej będzie skraplanie się pary wodnej na powierzchni szyb oraz pojawienie się pleśni. Nie zapobiegniemy również przedostaniu się zimnego powietrza z zewnątrz. Ponadto pianka montażowa posiada słabą odporność na promieniowanie UV, przez co łatwo można ją uszkodzić, jeśli jest w niewłaściwy sposób zabezpieczona.

Podsumowanie

Najefektywniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem, które umożliwia szczelny montaż stolarki okiennej, jest tzw. ciepły montaż okien. Polega on na umieszczeniu okien w strefie ocieplenia domu, dzięki czemu możliwa jest skuteczna ochrona pomieszczeń przed zawilgoceniem i pleśnią. Stosując powyższą metodę, jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu oraz poprawić komfort domowników. Istnieją również inne techniki szczelnego montażu okien, które gwarantują utrzymanie parametrów cieplnych na odpowiednim poziomie takie jak montaż trójwarstwowy czy montaż okien przy użyciu taśmy rozprężnej.