Na jakiej wysokości okna? Jak prawidłowo zamontować okna w domu

To, na jakiej wysokości zamontujemy okna w domu (odległość okna od podłogi), będzie miało wpływ na wygląd całego budynku oraz późniejsze możliwości aranżacji wnętrza i nasz indywidualny komfort. Warto więc dokładnie przemyśleć umiejscowienie okien już na etapie budowy lub remontu domu.

Na jakiej wysokości najlepiej więc zamontować okno w kuchni, a jaka będzie odpowiednia w salonie? Co o montażu okien mówią przepisy budowlane? Sprawdź koniecznie!

Co o montażu okien mówią przepisy budowlane?

Stolarka okienna w każdym budynku spełnia określone zadania. Dzięki prawidłowemu umiejscowieniu okien pomieszczenia są odpowiednio doświetlone i ograniczamy straty ciepła.

Zgodnie z prawem budowlanym, każde pomieszczenie przeznaczone do przebywania w nim osób powyżej czterech godzin dziennie musi mieć stały dostęp do światła dziennego. W przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych okna powinny znajdować się w każdym pokoju, ale już niekoniecznie w kuchni czy łazience. Obowiązkowo montuje się je również w różnego rodzaju miejscach pracy, gabinetach, biurach czy salach, chyba że specyfika produkcji na to nie pozwala.

Odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika – ile wynosi?

Przepisy regulują również wysokość okna od podłogi. W domach jednorodzinnych, na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą musi wynosić przynajmniej 0,85 m. Natomiast na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem, odległość ta powinna wynosić 110 cm. Istnieją jednak pewne wyjątki. Są nimi m.in. szyby o podwyższonej wytrzymałości. Mniejsza odległość od powierzchni podłogi dopuszczalna jest także, gdy mamy do czynienia z oknem nieotwieralnym, jest ono wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości lub będzie zabezpieczone balustradą o wymaganej wysokości (są to warunki konieczne). Wymagania te nie dotyczą też ścianek podokiennych w loggii. Pamiętajmy, że okna wychodzące na chodnik lub znajdujące się powyżej drugiego piętra powinny być otwierane na zewnątrz.

W przepisach budowlanych określono minimalną wielkość powierzchni przeszklonej, która uzależniona jest od wielkości pomieszczenia. W przypadku wnętrz, w których przeszklenia muszą być zamontowane, stosunek powierzchni okien liczonej w świetle ościeżnic do poziomu podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Prawo określa też minimalną odległość okna od granicy działki. Dystans ten musi wynosić przynajmniej 4 m.

Zanim więc zabierzemy się za montaż okien, należy wziąć pod uwagę obowiązujące wytyczne. Są one podyktowane troską o nasze bezpieczeństwo i w odniesieniu do domów jednorodzinnych, nie są trudne do spełnienia. Co więcej, prawo pozwala nam stosować też duże przeszklenia o wysokości całej kondygnacji nie tylko na parterze, ale również na piętrze.

Na jakiej wysokości okna powinny być montowane w poszczególnych pomieszczeniach?

Od wysokości montażu okna zależy stopień oświetlenia danego pomieszczenia, co znacząco wpływa na komfort wszystkich domowników. Stolarka okienna umiejscowiona za wysoko może sprawić, że dane wnętrze będzie niewystarczająco oświetlone, z kolei zbyt nisko osadzone okna będą powodować dyskomfort, szczególnie wówczas, gdy znajdują się od strony ulicy. Podczas planowania wysokości, na jakiej chcemy zamontować okno, pod uwagę należy wziąć też przeznaczenie danych pomieszczeń. Wielkość okien z kolei zależeć powinna m.in. od rozmiaru ścian budynku.

salon z duzym oknem

Okna w spiżarni i w pomieszczeniach gospodarczych

W spiżarniach przeszklenia montuje się nad sufitem, dzięki czemu swobodnie możemy wykorzystać całą przestrzeń i całkowicie zabudować ją regałami.

W innych pomieszczeniach gospodarczych, okna również montuje się wysoko, nawet 150 do 180 cm od posadzki. Pod takimi oknami ustawimy wtedy różnego rodzaju szafy czy sprzęty gospodarcze.

Okna w kuchni

Montując okno w kuchni, zadbajmy o to, by jego dolna krawędź znajdowała się około 30 do 35 cm nad blatem roboczym. Najczęściej jest to około 110 cm od podłogi. To sprawi, że podczas wykonywania różnych czynności w kuchni, w tym zmywania, nie będziemy brudzić szyb. Warto też upewnić się wcześniej, że nic nie zablokuje nam dostępu do okna.

Okna w sypialni

Sypialnie należą do tych pomieszczeń, w których zażywamy relaksu i odpoczywamy po całym dniu. Okna tu najczęściej montuje się na wysokości 80 do 90 cm nad podłogą. Można je jednak zamontować również na całej wysokości, dzięki czemu rano swobodnie wyjdziemy na balkon.

Okna w salonie i w jadalni

Standardowa wysokość okien w przypadku salonu, jadalni czy pokoju to 85 do 90 cm od powierzchni podłogi, co pozwala swobodnie ustawić meble i grzejniki w pomieszczeniu. Czasami stosuje się też okna o obniżonych parapetach – spełniających też funkcję siedziska – na wysokości około 60 cm.

Okna montowane w salonie w domu jednorodzinnym coraz częściej mają bardzo dużą powierzchnię oraz ruchome skrzydła. Przeźroczysta tafla, która zastępuje ścianę, czyli okno panoramiczne, montuje się najczęściej na ścianach wychodzących na taras i ogród domu.

Okna w łazience

Łazienka to miejsce, które powinno zapewnić intymność jej użytkownikom. Jeżeli nie chcemy rezygnować całkowicie z okien, a pomieszczenie jest niewielkie, możemy zdecydować się na małe okna, których dolna krawędź będzie się znajdowała na wysokości co najmniej 150 cm od podłogi. Weźmy także pod uwagę rozmieszczenie umywalek, wanny, kabiny prysznicowej czy toalety.

W bardziej przestronnej łazience można zdecydować się na modele wpuszczające do wnętrza znacznie więcej światła, np. długie okna montowane około 30 cm od sufitu. Nie zapominajmy też o roletach i żaluzjach.

Okna w zależności od rozmiaru ścian budynku

Wybór okien w zależności od rozmiaru ścian budynku jest kluczowy dla optymalnego oświetlenia i wentylacji. Małe okna są idealne dla niewielkich pomieszczeń, zapewniając odpowiednią ilość światła i prywatność. Duże okna nadają się do salonów, tworząc przestronność i wpuszczając obfitość naturalnego światła. Orientacja budynku, warunki klimatyczne i preferencje estetyczne to także ważne czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze okien. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać między innymi równowagę między światłem, wentylacją i prywatnością, aby stworzyć przyjemne wnętrze dostosowane do potrzeb użytkowników.

Okna na poddaszu – na jakiej wysokości je montować, by były bezpieczne i wygodne?

Osoby, które chcą wykorzystać każdą część swojego mieszkania, decydują się także na zagospodarowanie poddasza. Okna dachowe dobiera się w zależności od rodzaju pomieszczenia, kąta nachylenia dachu czy rozstawu krokwi.

Montując okna dachowe, również musimy wziąć pod uwagę przepisy budowlane. Pamiętajmy też, że im wyżej zamontowane będzie okno dachowe, tym bardziej doświetli wnętrze.

Zadbajmy też o bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Jeżeli zdecydujemy się na górne otwieranie, musimy pamiętać o tym, że dolna część ościeżnicy powinna wówczas znajdować się na wysokości od 80 do 130 cm. Wtedy będziemy mieć pewność, że wygoda użytkowania będzie niezaburzona. Natomiast jeżeli wybierzemy dolne otwieranie, zadbajmy o to, by dolna część ościeżnicy okna znajdowała się na wysokości od 130 do 150 cm.

Okna drewniane czy plastikowe – jakie wybrać?

Zanim zdecydujemy się na montaż okien, musimy jeszcze wybrać odpowiednie modele. Obecnie bardzo modne są okna drewniane, jednak musimy pamiętać, że są też znacznie droższe od plastikowych. Wielu inwestorów ceni je jednak za ich niepowtarzalną estetykę.

Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane cechują się podobnym poziomem szczelności. W styczności z wysoką temperaturą lepiej wypadają okna drewniane, jednak jeżeli pod uwagę weźmiemy odporność na wilgoć i substancje chemiczne, prym wiodą okna plastikowe. Co więcej, wybierając stolarkę drewnianą, musimy pamiętać też o regularnej konserwacji.

Jak więc widzimy, zarówno jedne, jak i drugie modele mają swoje wady i zalety. Warto więc wybierać te, które są zgodnie z naszymi preferencjami oraz mieszczą się w przeznaczonym na nie budżecie.

Podsumowanie – na jakiej wysokości od powierzchni podłogi montować okna!

Montując wybraną stolarkę, pamiętajmy o obowiązujących przepisach budowlanych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka wysokość montażu okna będzie najlepsza, umieśćmy je na standardowej wysokości, która umożliwia swobodne dopasowanie mebli i grzejników we wnętrzu lub skorzystajmy z porad specjalistów. Pamiętajmy, że prawidłowy montaż i wielkość okien znacząco wpływa na całą bryłę domu!