Zastosowanie szczelnego montażu okien pozwala zminimalizować powstawanie mostków termicznych, zapewnia duży komfort domowników i spore oszczędności. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ciepłych i bardzo ciepłych okien. Musimy jednak pamiętać, że nowoczesne i ciepłe okna to nie wszystko. Niezwykle ważny jest także prawidłowy, szczelny montaż okien, który będzie spełniał obecnie obowiązujące normy.

Czym jest szczelny montaż okien? Na co zwrócić uwagę podczas montażu stolarki okiennej i jakich błędów unikać? Sprawdź!

Techniki montażu okien – co warto wiedzieć?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów montażu okien, w tym:

Montaż tradycyjny – montaż tradycyjny można podzielić na montaż okna w osi muru lub w licu muru. Ta pierwsza technika polega na przykręceniu profili do ścian za pomocą wkrętów, a szczeliny wypełnia się pianką montażową. Wadą takiego rozwiązania jest słaba izolacja w dolnej części okna. W takim przypadku dużym wyzwaniem jest również izolowanie wnęki okna. Montaż okien w licu muru jest bardziej efektywny. Dzięki niemu można zastosować pełną grubość ocieplenia. Takie rozwiązanie nie wyeliminuje jednak mostków termicznych. Z uwagi na wady montażu tradycyjnego, uważany jest on za nieszczelny.

Szczelny i ciepły montaż okien – szczelny i ciepły montaż okien to montaż w osi lub w licu muru na podwalinie z zastosowaniem zabezpieczenia strefy izolacyjnej taśmami paroizolacyjnymi albo montaż na tzw. ciepłym parapecie. Taki montaż wpływa korzystnie na izolację termiczną i pozwala zabezpieczyć newralgiczne miejsca, które są najbardziej narażone na występowanie mostków termicznych. Bardzo ważnym etapem takiego montażu będzie wypełnienie szczelin montażowych po obu stronach montowanego okna za pomocą odpowiedniego izolatora. Obecnie często stosuje się taśmy rozprężne, które pozwalają wyeliminować wiele różnych błędów montażowych i są trwalsze od piany montażowej. Ostatnim krokiem takiego montażu jest z kolei zabezpieczenie wybranego izolatora. Od zewnątrz zazwyczaj bywa stosowana taśma paroprzepuszczalna, która ułatwia odparowanie wilgoci na zewnątrz budynku, natomiast od strony wewnętrznej taśma paroszczelna, która zabezpiecza wnętrze przed przenikaniem wilgoci.

Właściwy ciepły montaż okien – ciepłym montażem okien nazywamy taki, w którym dochodzi do wysunięcia okna w warstwę ocieplenia. Ciepły montaż to zazwyczaj najdroższa technika montażu, jednak najbardziej szczelna. Miejscami szczególnie narażonymi na występowanie mostków termicznych są połączenia okna z murem. Okna zamontowane w warstwie ocieplenia pozwalają zlikwidować łączenia muru z oknem i maksymalnie ograniczyć powstawanie mostków termicznych.

Szczelny montaż okna – dlaczego to takie ważne?

Wybierając okna energooszczędne, kierujemy się ochroną wnętrza budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Sprawdzamy wartość przenikalności cieplnej Uw czy ilość szyb zamontowanych w pakietach szybowych oraz współczynnik przenikania ciepła szyby Ug. Inwestycja w okna energooszczędne powinna wiązać się ze zmniejszonymi rachunkami za ogrzewanie.

Aby okno mogło osiągnąć jak najlepsze wyniki izolacji termicznej, wymaga jeszcze szczelnego montażu. Przy zakupie stolarki okiennej zwróćmy więc szczególną uwagę na rodzaj oferowanego montażu okien.

Szczelny i ciepły montaż okien może nam zapewnić m.in.:

  • zwiększoną izolacyjność termiczną,
  • odpowiednią akustykę i redukcję hałasu dobiegającego z zewnątrz,
  • ochronę przed pleśnią i zawilgoceniem,
  • większą trwałość budynku.

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?

Montaż okien powinien być szczelny na cyrkulację powietrza i na przenikanie wilgoci. Zimne powietrze nie powinno przenikać do wewnątrz, a ciepłe nie powinno uciekać na zewnątrz. Szczelność dotyczy nie tylko samego okna, ale również jego połączenia z budynkiem. Ponadto wilgoć z zewnątrz nie powinna przenikać do spoiny budynku i odwrotnie. Warto mieć na uwadze fakt, że wilgoć może wpływać negatywnie na niektóre izolatory stosowane podczas montażu, co z kolei będzie skutkowało rozszczelnieniem okien.

Membrany stosowane do uszczelniania połączeń posiadają szczelniejszą taśmę wewnątrz niż na zewnątrz, jednak na rynku znajdziemy także taśmy montażowe, które zawsze utrzymują suchość spoiny okiennej, niezależnie od temperatury i pory roku.

Aby montaż okien w otworze okiennym mógł przebiegać prawidłowo, należy też odpowiednio przygotować otwory okienne. Otwór okienny i ościeżnica powinny być równe. Wszelkie nierówności należy wcześniej zniwelować.

Ponadto ościeżnica musi być czysta. W innym przypadku może dojść do problemów z przyklejeniem folii czy z przyleganiem taśm rozprężnych, a to z kolei doprowadzi do podatności warstwy uszczelniającej na przenikanie powietrza i wilgoci.

Umiejscowienie i osadzenie okien

Usytuowanie okien w szerokości przegrody zewnętrznej to niezwykle ważny etap prac. W czasie ujemnych temperatur na zewnątrz, w miejscu usytuowania okna temperatura ściany powinna wynosić 0 stopni Celsjusza. Wówczas zapobiegniemy skraplaniu pary wodnej na ścianach i szybach.

W ścianach jednowarstwowych okna należy montować w połowie grubości ściany, natomiast w ścianach dwuwarstwowych najlepiej będzie umieścić okno na krawędzi warstwy nośnej (w domach pasywnych oraz energooszczędnych okna umieszcza się w warstwie termoizolacji). W przypadku, gdy budynek posiada ściany trójwarstwowe, okna najlepiej umieścić w środkowej części warstwy termoizolacyjnej.

Okno musi być też dokładnie wypionowane i wypoziomowane. W tym celu stosuje się kliny i podkładki. W ścianach jednowarstwowych ramy przykręcane są do muru bezpośrednio, za pomocą śrub. Natomiast okna w ścianach dwuwarstwowych i trójwarstwowych mocuje się z wykorzystaniem specjalnych wsporników.

Błędy podczas montażu okien

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewłaściwe zaplanowanie montażu stolarki. Montaż najlepiej przeprowadzić po wylaniu posadzek i położeniu tynku wewnątrz budynku. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy montujemy okna drewniane. Kolejnym błędem jest brak prawidłowego oczyszczenia i przygotowania otworów okiennych.

Nie należy też montować okien wówczas, gdy pomiary zostały przeprowadzone nieprawidłowo. Do innych, często popełnianych błędów należy montaż okien bez listew parapetowych lub bez łączników, a także nieprawidłowe uszczelnienie.

mężczyzna sprawdzający zamontowane okno

Podsumowanie

Szczelność budynku pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, niweluje hałasy z zewnątrz i zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku. Do ubytków ciepła dochodzi najczęściej w miejscach osadzania okien i drzwi. Montaż stolarki okiennej wyłącznie za pomocą wkrętów i pianki montażowej jest tani, jednak niezabezpieczona pianka montażowa narażona będzie na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie promieni UV. Wszystko to prowadzi do stopniowej degradacji izolatora i rozszczelnień.

Alternatywą dla tradycyjnej, już przestarzałej techniki montażu, jest zastosowanie ciepłego montażu okien lub szczelnego montażu okien. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, w tym komfort domowników, a w perspektywie czasu również spore oszczędności!