Współczesne budownictwo musi spełniać obecnie wiele rygorystycznych norm. Ogromny nacisk kładzie się przede wszystkim na ekologiczne rozwiązania, dlatego też nowo wybudowane domy muszą posiadać odpowiedni poziom energooszczędności. Jednym z ważnych czynników, który wpływa na ilość traconego przez budynek ciepła, jest stolarka okienna – zarówno jej jakość, jak i montaż.

Jakie są sposoby montowania okien? Jak wygląda montaż okien w warstwie ocieplenia? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Sposoby montażu okien

Szukając okien czy drzwi do nowego domu, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich jakość i cenę, ale również na oferowaną przez firmę usługę montażu. Warto wybrać sprawdzoną i rzetelną firmę, która zamontuje okna w prawidłowy sposób. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ niepoprawnie zamontowane okna powodują powstawanie mostków termicznych, które zwiększają straty ciepła.

Montaż okien powinien być dopasowany do grubości ściany oraz materiału, z którego jest wykonana. Powszechnie przyjmuje się, że w przypadku ścian jednowarstwowych okno montowane jest w połowie grubości, natomiast w przypadku ścian dwuwarstwowych okno umieszczane jest na równo z zewnętrzną krawędzią muru konstrukcyjnego.

Trzecim, najnowszym sposobem jest montaż okien w warstwie ocieplenia – najczęściej metoda ta stosowana jest w przypadku ścian trójwarstwowych.

Na czym polega montaż okien w warstwie ocieplenia?

Montaż okien w warstwie ocieplenia to metoda stosowana najczęściej w domach pasywnych i energooszczędnych, ponieważ minimalizuje ona znacząco straty ciepła, co ma kluczowe znaczenie w przypadku tego rodzaju budynków. Ciepły montaż okien zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych, które są rozumiane jako obszar ściany, w którym z jakiegoś powodu dochodzi do przerwania jednolitego oporu cieplnego. Mostki termiczne pojawiają się często w narożnikach budynków i na styku stolarki okiennej z otworem okiennym. Zwykła pianka poliuretanowa nie wystarczy, aby zapewnić maksimum izolacji termicznej, dlatego warto montować okna i parapety (ciepły parapet) w warstwie ocieplenia.

Obecnie produkowane okna często cechują sporą masą, wynikającą z ich rozmiaru czy też ilości zastosowanych szyb. Dlatego też największym wyzwaniem przy tego rodzaju montażu jest stabilne zamontowanie okna poza obrębem muru. W tym celu stosuje się różnego rodzaju podpory – do najczęściej stosowanych rozwiązań zaliczamy specjalne konsole, kotwy lub profile przymocowane do muru konstrukcyjnego. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż okien w specjalnych profilach wysuniętych na zewnątrz muru. Oczywiście, każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

montaż okien w warstwie ocieplenia

Montaż okna na konsolach

Ten system montażu opiera się na regulowanych kotwach i metalowych podporach. Elementy te mają różną długość, dzięki czemu można dopasować odpowiednią odległość ramy okna względem lica muru – może ona wynosić max. 15 cm. W trakcie takiego montażu używa się dwóch rodzajów łączników: konsoli dolnych oraz wsporników bocznych i górnych.

Do bardzo dużych i ciężkich zestawów okiennych przeznaczone są specjalne konsole ze wspornikiem (podporą). Konsole odpowiadają za przenoszenie ciężaru okna, a ich dobór uzależniony jest od rodzaju materiału, z którego zbudowano ściany. Jeśli ściany budynku wykonane są z betonu komórkowego, wówczas do montażu wykorzystuje się konsole z podporą wzmacniającą umieszczane w świetle ościeża. Natomiast w przypadku murów wykonanych z pustaków ceramicznych konsole są mocowane do wewnętrznej powierzchni ściany i łączone z kątownikami.

Wsporniki przenoszące siły parcia, montowane są po bokach i w górnej części ramy. Najpierw montowane są one do ramy okiennej, a następnie do ościeża. Części te mają różną długość i nośność, dlatego powinny być dobrane adekwatnie do wielkości i ciężaru montowanego okna.

Zaletą tego sposobu jest wygodne regulowanie położenia okna oraz możliwość montażu z wnętrza budynku.

Montaż okien za pomocą kątowników

W tym przypadku do montażu okien w warstwie ocieplenia wykorzystuje się kątowniki, które przytwierdza się do muru za pomocą łączników. Pierwszym krokiem jest określenie położenia kątowników pod ramą, wykonanie w nich otworów i wstępne przymocowanie łączników. Następnie konieczne jest dokładne wypoziomowanie łączników, po którym można ostatecznie dokręcić je do muru.

Kolejnym etapem jest przymocowanie kątowników do specjalnie przygotowanej ramy, która stanowi naturalne przedłużenie ościeża. Tak przygotowane okno opieramy na dolnych kątownikach i lekko dokręcamy do profilu podparapetowego. Po wyregulowaniu kątowników i uzyskaniu prawidłowego położenia można dokręcić je do ściany budynku.

Taki montaż okien w warstwie ocieplenia najczęściej stosowany jest w przypadku bardzo małego luzu montażowego między ościeżem a ramą okna. W tym przypadku prace muszą być wykonywane od zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że zastosowane tutaj kątowniki nie przechodzą przez całą grubość muru, dzięki czemu nie powstają punktowe mostki termiczne.

Montaż okien na drewnianym krawędziaku

Innym systemem montażu okien w warstwie ocieplenia jest montaż z użyciem drewnianego krawędziaka. Element ten to nic innego jak drewniana belka osłonięta warstwą izolacji, montowana u dołu otworu okiennego. Krawędziak drewniany pozwala zapewnić stabilność konstrukcji i optymalną izolacyjność cieplną. Aby belka mogła przez wiele lat pełnić swoją rolę, należy zadbać o jej zaimpregnowanie i właściwą izolację.

Odpowiednie ustawienie okna uzyskuje się klockami podporowymi. Do uszczelnienia można zastosować pianę montażową lub taśmy rozprężne. Górną część okna oraz boki mocuje się do ściany od zewnątrz za pomocą metalowych kątowników. Na koniec miejsce łączenia zabezpiecza się, przyklejając taśmę paroizolacyjną.

O czym jeszcze pamiętać, podczas montażu okien w ociepleniu?

Przy warstwie ocieplenia nieprzekraczającej 15 cm grubości, zaleca się montowanie okna częściowo w izolacji, a częściowo w warstwie muru. Podpory do potrzymania częściowo wysuniętego okna są tańsze, a straty ciepła nie różnią się zbytnio od tych, które występują przy oknach montowanych w całości w warstwie izolacji.

Montaż stolarki okiennej w warstwie ocieplenia nie jest wskazany także dla ciężkich zestawów okiennych o bardzo dużych rozmiarach. Zamontowanie wielkich i ciężkich okien wymaga użycia większej ilości kotew, które stają się niejako małymi mostkami termicznymi. Ponadto duże okno podczas takiego montażu może być trudne w wypoziomowaniu i ustabilizowaniu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż okna na krawędzi muru.

Okna w warstwie ocieplenia – podsumowanie

W miejscu montażu okien często powstają tzw. mostki termiczne, które mają istotny wpływ na poziom strat ciepła. Aby zredukować to zjawisko do absolutnego minimum stosuje się co raz to nowsze metody montażu okien – jednym z nich jest montaż okien w warstwie ocieplenia. W tej metodzie rama okienna wysuwana jest przed lico muru i montowana za pomocą kątowników, profili, łączników oraz innych elementów. Montaż okien w ociepleniu to rozwiązanie, które zapewnia spore ograniczenie strat ciepła, dlatego powszechnie stosowane jest domach pasywnych. Wybierając ciepły montaż okien, warto również rozważyć profesjonalny montaż drzwi, dzięki czemu można mieć pewność, że straty ciepła będą zredukowane do minimum.