Drzwi zewnętrzne bez cienia wątpliwości stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego domu, bądź mieszkania. Ich głównym zadaniem jest oddzielenie pomieszczeń od podwórka. Co więcej, szczelne skrzydło doskonale chroni przed utratą ciepła. Dzięki temu w naszym domu może być ciepło. Oczywiście, jedną z kluczowych funkcji drzwi wejściowych jest funkcja ochronna. Większość modeli dostępnych na rynku została wyposażona w systemy antywłamaniowe, co sprawia, że domownicy mogą poczuć się naprawdę bezpiecznie i komfortowo. Poza tym odpowiednio dobrana stolarka sprawi, że drzwi, okna czy brama garażowa, staną się wizytówką naszego domu.
Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania mogą należycie spełniać swoje funkcje pod warunkiem, że będą prawidłowo zamontowane. Fachowy solidny i ciepły montaż z całą pewnością pozwoli nam cieszyć się dobrą użytecznością, jak i estetyką drzwi. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak dobrze zamontować drzwi zewnętrzne! Wyjaśniamy jak samodzielnie można wykonać montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku.
Jak wybrać drzwi wejściowe do domu?
Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych
Wybór drzwi wejściowych to nie lada wyzwanie dla inwestora. Stojąc przed tą decyzją, pod uwagę musimy wziąć wiele istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest termoizolacyjność, czyli współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Im mniejsza jest wartość takiego współczynnika, tym cieplejsze jest skrzydło. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, drzwi wejściowe muszą mieć współczynnik nie większy niż 1,3 W/(m2·K). Jeśli jest on wyższy, oznacza to, że nieprzestrzegane są normy budownictwa.
Odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne pozwalają skutecznie ograniczyć straty cieplne. Dzięki temu w domu z łatwością utrzymamy optymalną temperaturę. Warto dodać, że również latem mniej gorącego powietrza przeniknie do naszego mieszkania. Przed wyborem konkretnego modelu, powinniśmy uwzględnić, czy współczynnik U dotyczy całych drzwi, czy jedynie ich części.
Izolacyjność akustyczna
Kolejnym, równie istotnym parametrem jest izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych. Ma to bardzo duże znaczenie, jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Tego rodzaju skrzydło skutecznie tłumi hałas, jak i wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz. Warto dodać, że również stanowi barierę dla zapachów, które mogą przedostać się do naszego domu.
Izolację akustyczną wyraża się w decybelach. W tym przypadku im większa jest wartość współczynnika, tym drzwi są bardziej odporne na uliczny zgiełk. Uważa się, że drzwi wejściowe do domu powinny mieć współczynnik nie mniejszy niż 28 decybeli. To gwarantuje wygłuszenie na poziomie cichej rozmowy. Oczywiście, na izolację akustyczną ma wpływ również konstrukcja skrzydła, obecność przeszkleń, wypełnienie, uszczelki i wiele innych. Osoby, które planują zamieszkać w naprawdę hałaśliwym otoczeniu, powinny rozważyć zakup drzwi zewnętrznych o współczynniku 32 dB. lub wyższym.
Klasa antywłamaniowa
Przy wyborze drzwi wejściowych do domu powinnyśmy bezwzględnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Dobrej jakości stolarka powinna posiadać zabezpieczenia, które skutecznie utrudnią włamanie do domu. Warto wiedzieć, że drzwi zewnętrzne podzielone są na klasy antywłamaniowe (od 1 do 6).
Jak możemy się domyślić, najmniejszą odpornością na włamanie odznaczają się drzwi zewnętrzne należące do klasy pierwszej. Tak naprawdę nie stanowią żadnej bariery dla złodzieja. Może on wtargnąć do naszego domu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Natomiast drzwi o wysokich klasach – 5 i 6 stanowią bardzo duży opór. Trudno je pokonać nawet przy użyciu elektronicznych narzędzi. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach użyteczności publicznej, tj. banki czy sądy. Natomiast do domu najwięcej modeli znajdziemy w klasie 3 i 4. Tego typu stolarka jest w stanie zapewnić nam optymalną ochronę przed wtargnięciem nieproszonych gości.
Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku
Rodzaj ściany
Montaż drzwi wejściowych do domu to bezsprzecznie bardzo ważne zadanie. Prawidłowo zamontowane skrzydło zapewnia komfort i bezpieczeństwo domownikom. Przed przystąpieniem do prac remontowo-budowlanych, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj ściany. Drzwi wejściowe muszą zostać w niej odpowiednio osadzone. Należy więc uwzględnić, czy ściana jest jedno, dwu, czy może trójwarstwowa. Niewątpliwie, jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależeć będzie sposób montażu drzwi zewnętrznych.
W przypadku ścian jednowarstwowych ościeżnicę umieszcza się w połowie grubości muru. Dzięki temu rozkład temperatur zarówno w ścianach, jak i drzwiach będzie taki sam. W ścianie dwuwarstwowej ościeżnicę najlepiej zamocować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi – na granicy warstwy nośnej ściany i ocieplenia. Istnieje jeszcze jeden rodzaj ścian – trójwarstwowe. W takiej sytuacji ościeżnica powinna być zamontowana w warstwie ocieplenia. Izolacja cieplna zachodząca na ościeżnicę doskonale zabezpieczy dom przed stratami ciepła.
Zamocowanie ościeżnicy
Kolejnym krokiem w montażu drzwi zewnętrznych jest odpowiednie osadzenie ościeżnicy. Kluczowe jest przygotowanie otworu, w którym finalnie umieścimy ramę. Powinien być on około 1 – 1,5 cm szerszy niż sama ościeżnica. Dodatkowo miejsce to musi być dokładnie oczyszczone i zagruntowane. Ważne, aby było także równe. To z pewnością ułatwi nam dalsze prace remontowo-budowlane. W przypadku, gdy otwór jest jeszcze nie wykończony, dobrze jest go zabezpieczyć całość folią polietylenową.
Następnie możemy przejść do wstępnego osadzenia ościeżnicy w otworze drzwiowym. Do tego celu przydadzą nam się drewniane listwy, dzięki którym unieruchomimy całą konstrukcję. Niezbędnym krokiem jest sprawdzenie poziomu, jak i pionu futryny. Z powodzeniem uczynimy to za pomocą poziomicy. Gdy którakolwiek ze stron nie ma odpowiednich parametrów, możemy wyregulować jej położenie poprzez dobijanie klinów. Pamiętajmy, aby robić to bardzo ostrożnie. Na tym etapie warto również zwrócić uwagę na poprawne rygli i zamków umiejscowionych w skrzydle. Jeśli aspekt ten zostanie pominięty, może być konieczna korekta całej ościeżnicy, co generuje dodatkowe koszty.
Prawidłowy montaż ościeżnicy
Jeśli wszystkie parametry zostały dokładnie sprawdzone, możemy śmiało przejść do właściwego montażu ramy. Najpierw musimy wywiercić w ścianie otwory, w które zostaną wprowadzone kotwy. Istnieje również możliwość zamurowania kotew w ścianach, jednak należy to uwzględnić na etapie budowy domu. Ponadto trzeba bardzo uważać, aby podczas dalszych prac budowlanych nie doszło do przypadkowego uszkodzenia drzwi wejściowych.
Ze względów bezpieczeństwa większość inwestorów decyduje się jednak na montaż drzwi zewnętrznych po zakończeniu prac budowlanych. Wspomniane kotwy osadza się w nawiercanych dziurach, a następnie dokręca się je przy użyciu specjalnego klucza. Umieszcza się je zarówno w bocznych, jak i górnej części ramy. Zdaniem fachowców, kotwy powinny wchodzić w ścianę na głębokość około 15-20 cm. Dzięki temu cała konstrukcja będzie solidna i stabilna.
Usztywnienie ramy i montaż progu
Kluczową rolę w montażu drzwi wejściowych odgrywa usztywnienie ramy. Najlepiej zrobić to za pomocą kołków rozporowych. Przydadzą się także listwy rozporowe. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nic nie jest w stanie poruszyć naszej konstrukcji. Elementy usztywniające możemy stosować zarówno w nowym, jak i modernizowanym domu. Listwy należy umieścić między bokami futryny. Dobrze jest podłożyć pod nie specjalne podkładki z filcu bądź grubej tektury (co najmniej 3 warstwy). Na skutek tego rama będzie należycie chroniona przed zniszczeniem.
Ostatnim krokiem jest prawidłowy montaż progu w uprzednio przygotowanej szczelinie. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności i optymalnej termoizolacji we wnętrzu domu. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na próg wyposażony w przegrodę termoizolacyjną. Wybór ciepłego progu termicznego jest bardzo energooszczędny – ogranicza straty ciepła, jak również zabezpiecza skrzydło przed skrajnie niską temperaturą. Niepoprawnie zamontowany próg może skutkować zawilgoceniem domu. Próg mocuje się za pomocą specjalnego kleju montażowego i zabezpiecza dodatkową warstwą izolacji.
Wypełnianie szczelin
Po usztywnieniu konstrukcji możemy przejść do wypełnienia szczelin powstałych między murem a ościeżnicą. Do tego celu najlepiej użyć pianki montażowej. Jak możemy się domyślić, jest ona dość trudna do usunięcia, dlatego też dobrze jest zabezpieczyć futrynę zwykłą taśmą malarską. Dzięki temu zyskamy pewność, że nic nie przedostanie się na ramę.
Bardzo istotnym krokiem jest zwilżenie szczeliny. Dzięki temu zwiększy się przyczepność pianki. Dobrze jest użyć do tego spryskiwacza. Przy tym należy mieć na uwadze, że szpary wypełniamy do połowy, gdyż objętość pianki bardzo szybko się zwiększa. Nanosimy ją równomiernie, na całej wysokości futryny. Do zupełnego utwardzenia pianki dochodzi po upływie 3-6 godzin od aplikacji. Po tym czasie możemy zdjąć listwy i kołki rozporowe. Nadmiar pianki trzeba usunąć nożykiem. Należy pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie – tak, by nie uszkodzić ościeżnicy.
Montaż skrzydła i elementów wykończeniowych
Aby drzwi wejściowe były w pełni funkcjonalne, należy przymocować do nich elementy wykończeniowe. W pierwszej kolejności należy zainstalować zawiasy drzwiowe. Bez wątpienia czynność ta wymaga niesamowitej precyzji i dokładności, ponieważ nawet mały błąd może skutkować nieprawidłowym domykaniem drzwi. W niektórych przypadkach może dojść do całkowitej niemożności zamknięcia skrzydła. Oczywiście konstrukcja zawiasów zależy od skrzydła drzwi.
Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, tj. stal czy mosiądz. Do montażu zawiasów potrzebne będą nam niezbędne narzędzia, takie jak: młotek, dłuto, śrubokręt i śruby (wkręty samo-gwintujące). Może przydać się nam także ołówek stolarski oraz drewniane kliny. Zawiasy mocuje się do ramy, w odpowiednich odległościach. Następnie należy umieścić skrzydło drzwiowe w ościeżnicy. Jeżeli drzwi ocierają się o podłogę lub ramę, konieczne będzie wyregulowanie zawiasów. Do tego celu możemy użyć poziomicy. Za pomocą tego narzędzia możemy łatwo zweryfikować, która strona wymaga korekty. Montaż drzwi wieńczy zakup niezbędnej klamki, aby prawidłowo użytkować drzwi. Mocuje się ją za pomocą śrub przelotowych. Rodzaj klamki powinien być dopasowany do stylu skrzydła.
Montaż drzwi wejściowych – wykonać samodzielnie, czy wynająć fachową ekipę?
Zanim podejmiemy się prac remontowo-budowlanych, należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać montaż drzwi zewnętrznych, czy powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Bez względu na to, który wariant wybierzemy, warto poznać tajniki prawidłowego montażu drzwi. Nie da się ukryć, że wielu inwestorów decyduje się na samodzielny montaż drzwi zewnętrznych. Bezsprzecznie ma to związek z ograniczeniem kosztów. Przystępując do tego przedsięwzięcia w pierwszej kolejności, należy przygotować wszystkie potrzebne narzędzia, tak, aby usprawnić całą pracę. Niezbędne akcesoria y, takie jak poziomica, czy drewniane kliny są niezwykle pomocne w poprawnym montażu ościeżnicy.
W przypadku, gdy nie czujemy się na siłach, możemy zlecić montaż drzwi wejściowych firmie. Podczas osadzania skrzydła w ościeżnicy warto śledzić pracę fachowców. Z pewnością udzielą oni odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę na przyszłość. Powierzając montaż drzwi specjalistom, zyskamy pewność, że będzie ono zamontowane w solidny sposób. Szczególnie ważne jest to w przypadku modeli antywłamaniowych. Tego rodzaju skrzydła, z uwagi na skomplikowaną konstrukcję, bardzo często wymagają specjalistycznego montażu. Oczywiście nie bez znaczenia jest także poprawne zamocowanie akcesoriów, takich jak zawiasy czy klamki.
Podsumowanie- montaż drzwi zewnętrznych
Wybór drzwi zewnętrznych do domu to niewątpliwie jedna z najtrudniejszych decyzji, z którą musi zmierzyć się każdy inwestor. Odpowiednio dobrane skrzydło powinno cechować się wysoką izolacją termiczną oraz akustyczną. Dodatkowo powinno zapewniać maksimum bezpieczeństwa domownikom, tak, by mogli poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego polecamy drzwi antywłamaniowe
Piękne i solidne drzwi niewątpliwie podkreślą wygląd elewacji. Dodatkowo energooszczędny model pozwala skutecznie ograniczyć koszty ogrzewania w okresie zimowym.
Kluczowe znaczenie ma oczywiście dobry montaż drzwi zewnętrznych. Dzięki temu zyskamy pewność, że drzwi posłużą nam przez wiele lat w nienagannym stanie. Osadzenie skrzydła w ościeżnicy wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy precyzyjnie zamontować ościeżnicę, a umieszczenie skrzydła w zawiasach nie powinno stanowić żadnego problemu. Zachowanie poszczególnych procedur przy montażu drzwi jest gwarancją sukcesu.