Drzwi balkonowe swoją konstrukcją łączą w sobie cechy tradycyjnego skrzydła drzwiowego, jak i okna. Pozwalają swobodnie wydostać się na balkon czy taras, a przy tym zapewniają wnętrzu mnóstwo światła dziennego czy stanowią funkcję dekoracyjną. Właściwie większość z nas decyduje się na ich montaż w swoich domach i mieszkaniach. Jeśli właśnie stoisz przed tym wyzwaniem, koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż drzwi tarasowych, na co zwrócić uwagę podczas prac i co może się stać, jeśli drzwi balkonowe zostaną źle obsadzone.

Czy drzwi balkonowe można obsadzać samodzielnie?

Polacy już tak mają, że chętnie realizują prace budowlane w systemie gospodarczym, tj. samodzielnie lub z pomocą bliskich. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pozwala to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, a wśród rodziny i znajomych często mamy osoby znające się na pracach budowlano-remontowych.

Czy jednak montaż drzwi i stolarki okiennej w domu można również wykonać samodzielnie? I tak, i nie. Po pierwsze za obsadzanie drzwi balkonowych nie powinny brać się osoby, które nie mają na ten temat żadnej elementarnej wiedzy i zdolności manualnych. Trzeba mieć świadomość, że prace z tym związane wymagają precyzji oraz posiadania właściwych narzędzi i materiałów, a same drzwi są bardzo ciężkie. Co więcej, mogą pojawić się trudności z poprawnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej i termicznej.

Pamiętaj, że błędy montażowe mogą spowodować uszkodzenia skrzydła drzwiowego, a nawet pozbawienie się gwarancji producenta.

Jeśli więc nie czujesz się pewnie w kwestiach montażu stolarki okiennej i drzwiowej, lepiej powierz go profesjonalnym firmom, najlepiej rekomendowanym przez producenta. Natomiast, jeśli nawet skomplikowane prace budowlane przychodzą Ci bez trudu i jesteś „złotą rączką”, to jak najbardziej możesz wykonać montaż drzwi balkonowych samodzielnie!</strong<

Skutki błędnego montażu drzwi balkonowych

Warto wiedzieć, że utrata gwarancji na drzwi tarasowe to niejedyny przykry skutek błędów montażowych. Brak wiedzy prowadzi do licznych uchybień w sztuce budowlanej, a te mogą w przyszłości przyprawić nas o co najmniej ból głowy, czyli prowadzić do:

  • nieprawidłowego funkcjonowania skrzydeł (obcieranie, zacinanie, zatrzaskiwanie się);
  • wypaczenia ramy drzwi balkonowych (trwałe wygięcie dolnej ramy, odkształcenia);
  • problemów wynikających ze złej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej (przemarzanie, przemakanie, pojawienie się pleśni);
  • powstawania naprężeń i możliwego pęknięcia szyby, szczególnie w szerokich drzwiach o dużej połaci szkła.

Jak widać, prawidłowy montaż drzwi tarasowych to kluczowy aspekt, jeśli chcemy się nimi cieszyć na lata i nie musieć się obawiać konieczności ich szybkiej wymiany.

Na jakim etapie budowy powinno się montować drzwi tarasowe?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istotny jest moment montażu drzwi balkonowych podczas budowy czy remontu. Podobnie jak w przypadku reszty okien i drzwi, etap ten powinien nastąpić w momencie, w którym ściany i posadzki w surowym budynku są dobrze osuszone, ale najlepiej jeszcze przed położeniem tynków. Wprawienie drzwi tarasowych przed wykonaniem posadzek wymaga osadzenia ich odpowiednio wyżej, na wysokości planowanej podłogi. Warto tutaj wziąć pod uwagę możliwe parcie wylewanej posadzki, które może wypychać profile drzwi. W przypadku remontu najlepiej wprawiać nowe drzwi tarasowe już po etapie skuwania tynków — unikniemy w ten sposób dostania się pyłu w szczeliny okienne.

Instrukcja montażu drzwi balkonowych

Na początek warto wiedzieć, że większość producentów załącza do zakupionych drzwi instrukcję montażu i użytkowania, z którą zawsze powinniśmy się zapoznać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac.

  1. Prawidłowy montaż drzwi balkonowych zaczynamy od wykonania odpowiedniego podparcia konstrukcji dołem, czyli podmurowania z ocieplonych pustaków/ klocków podporowych. Izolacja ograniczy ryzyko powstania mostka termicznego. Większość drzwi tarasowych jest dodatkowo wyposażonych w systemowe podparcie, które również należy uwzględnić.
  2. Następnie dokładnie oczyszczamy oścież i ościeżnicę z wszelkich drobinek pyłu i kurzu. Jest to ważne, gdyż zabrudzenia mogą później zaburzać prawidłowe funkcjonowanie drzwi. Najlepiej zrobić to odkurzaczem przemysłowym.
  3. Nie zapominajmy, aby ponownie zmierzyć otwór na drzwi balkonowe, jak i ramę drzwi, a następnie porównać ich zgodność z uwzględnieniem luzu montażowego (ok. 1,5 cm).
  4. Ściągamy z ościeżnicy skrzydło drzwiowe. Następnie przytwierdzamy do ościeżnicy odpowiednią ilość dedykowanych uchwytów montażowych wg. wskazówek producenta. Niewłaściwe łączniki mogą spowodować problemy z odpowiednim usztywnieniem ramy drzwi.
  5. Wstawiamy i poziomujemy drzwi, opierając próg ościeżnicy na specjalnych klockach (rozstawionych maksymalnie co 30 cm) lub belce (jeśli montujemy drzwi balkonowe przesuwne). Pamiętamy przy tym, aby zachować idealny pion i poziom. Klocki muszą być dobrze ustawione i wytrzymałe, aby ciężar drzwi balkonowych nie spowodował wygięcia. Natomiast odległości od ościeża pozwolą zachować kliny. montaż drzwi tarasowych przez mężczyznę
  6. Wiercimy otwory w ościeżu w punktach, które wskazują nam uchwyty. Następnie wkręcamy w nie kołki rozporowe lub dyble.
  7. Kiedy rama jest już sztywno zamocowana, z powrotem zakładamy na nią skrzydło drzwiowe. W tym momencie warto sprawdzić, czy drzwi balkonowe prawidłowo działają, tj. swobodnie się zamykają i otwierają. Trudności w użytkowaniu drzwi mogą wskazywać na niepoprawne mocowanie.
  8. Jeśli wszystko przebiega właściwie, wykonujemy uszczelnienie pomiędzy ościeżnicą a ościeżem pianą montażową. Pamiętajmy, aby nie wyciągać na tym etapie klinów ani klocków podporowych.
  9. Po wyschnięciu piany wysuwamy kliny i klocki, a następnie wypełniamy powstałe szczeliny kolejną dawką piany.
  10. Obcinamy nadmiar suchej piany. Drzwi balkonowe są gotowe do wykonania wykończenia w postaci tynków czy dodatkowej izolacji od strony zewnętrznej.
  11. Pamiętajmy również o wykonaniu listwy progowej, która nie tylko stanowi estetyczne wykończenie, ale i dodatkową izolację.

Co do usunięcia folii ochronnej z drzwi balkonowych, dobrze ją zostawić, jeśli planujemy wykonanie tynków w najbliższym czasie. Jeśli natomiast wiemy, że nastąpi to dopiero za kilka tygodni, lepiej ściągnąć folię maksymalnie miesiąc od obsadzenia, w przeciwnym razie przywrze do ramy i szyby, a my będziemy mieć trudność z jej odklejeniem.

montaż drzwi tarasowych z progiem standardowym

Prawidłowy montaż drzwi tarasowych – Podsumowanie

Montaż drzwi balkonowych w nowym budynku możemy przeprowadzić jeszcze bez wykonanej posadzki wewnętrznej. Warto pamiętać, aby zapewnić prawidłowe podparcie na całej szerokości bloczkami. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do trwałego wygięcia dolnej ramy i problemów z działaniem skrzydła drzwiowego. Montaż drzwi balkonowych najlepiej przeprowadzać trzymając się szczegółowych zaleceń producenta. Jeśli czujemy się w tym niepewnie, powinniśmy powierzyć prace profesjonalnej firmie.