Montowanie okien to niezwykle ważna część budowy domu. Instalacja okien i drzwi oznacza dla inwestora, że jego budynek osiągnął etap stanu surowego zamkniętego. Wówczas można też rozpocząć prace wykończeniowe. Zawsze jednak należy pamiętać o kolejności wykonywania prac budowlanych.

Kiedy montować okna w nowym domu? Czy można montować okna zimą? Czym skutkuje nieodpowiedni montaż stolarki okiennej? Sprawdź koniecznie!

Kolejność prac budowlanych

Kolejność prac budowlanych i prac wykończeniowych musi być odpowiednio zaplanowana. Na początku trzeba dopełnić wszystkich formalności i uzyskać pozwolenie na budowę. Budowa domu składa się z kilku etapów: stanu zerowego, stanu surowego oraz stanu surowego zamkniętego i prac wykończeniowych.

  • Stan zerowy oznacza zazwyczaj moment, w którym prace budowlane zostają zakończone na etapie fundamentu i izolacji.
  • W stanie surowym otwartym wzniesione są już ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, stropy i kominy, a dach jest już pokryty. To więc etap po wybudowaniu ścian i zadaszeniu całości.
  • Stan surowy zamknięty z kolei oznacza, że dokonano już montażu okien i drzwi, a także izolacji ścianek działowych oraz wykonano gładzie podłogowe.
  • Do wykończenia zaliczamy montaż instalacji elektrycznych, podłogi, tynkowanie czy malowanie.

Kiedy montować okna?

Decyzja o wyborze liczby okien, ich wymiarów czy ogólnego wyglądu powinna zapaść wówczas, gdy w domu powstały już otwory okienne. Prace na etapie stanu surowego otwartego to jeszcze moment, kiedy mamy możliwość dokonać ewentualnych poprawek w projekcie. Okien i drzwi nie warto więc kupować z wyprzedzeniem. Dzięki temu, w razie ewentualnych modyfikacji, nie będziemy zmuszeni wymieniać okien czy rezygnować z korzystniejszych zmian, które powstały w trakcie prac.

Kiedy jednak najlepiej montować okna? O montażu okien warto pomyśleć wówczas, gdy jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i zadaszeniu, ale przed wykonaniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych, a także wylewek betonowych lub po zakończeniu prac mokrych.

W momencie, kiedy wstawiamy okna, ściany muszą być już suche, by elementy stolarki nie uległy uszkodzeniu. Nowe okna na czas dalszych prac warto zabezpieczyć przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem. Trzeba również zapewnić odpowiednią wentylację.

Nie zapominajmy też o parapetach. Parapet zewnętrzny należy zamontować w oknie, które narażone jest na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Najczęściej wstawia się je podczas prac ociepleniowych budynku, ale jeszcze przed tynkowaniem. Po zamontowaniu okien i parapetów możemy rozpocząć całość prac wykończeniowych.

pracownik montujący okno

Najlepszy czas na montaż stolarki to okres wiosenny i jesienny. Najczęściej prace zostają tak rozplanowane, by w trakcie pory zimowej zająć się już wnętrzem. Trzeba wiedzieć, że przeciwwskazaniem do montażu okien jest bardzo niska temperatura. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszeni wstawiać okna zimą, warto zaopatrzyć się w specjalne materiały montażowe, które będą odporne na mrozy. To szczególnie ważne w kontekście trwałości naszej nowej stolarki. Specjaliści zimą używają pianek uszczelniających, które są przeznaczone do montażu w ujemnych temperaturach.

Ekipa budowlana wykonująca prace najczęściej jednak odradzi nam montażu okien, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza określone normy (zazwyczaj minus 5 stopni). Niskie temperatury mogą spowodować uszkodzenia. W tym czasie można prowadzić natomiast prace suche wewnątrz budynku, które nie wpłyną negatywnie na nasze ramy okien, ponieważ wilgotność w pomieszczeniach nie zwiększy się tak, jak podczas prowadzenia prac mokrych.

Montaż okien zimą – czy to dobry pomysł?

Decyzja o montażu okien często uzależniona jest od harmonogramu prac. Jeżeli planujemy montaż instalacji elektrycznej czy hydraulicznej zimą, a także kładzenie tynków czy wylewek, a pogoda jest sprzyjającą, to wstawienie okien późną jesienią może być dobrym pomysłem

W przypadku, gdy prace wykończeniowe wewnętrzne chcemy rozpocząć wiosną, wstawianie okien do domu można przełożyć na okres wiosenny. Wówczas trzeba jednak zabezpieczyć otwory okienne deskami i folią, by ochronić wnętrze zimą, do czasu wznowienia prac. Takie zabezpieczenia nie powinny być jednak całkowicie szczelne. Należy pamiętać o prawidłowej wentylacji i zapewnić odpowiednie odstępy między kolejnymi deskami.

Natomiast montaż zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie, nie jest wskazany i wielu specjalistów odradza takiego postępowania.

Rodzaje okien a montaż

Przed wstawieniem stolarki okiennej należy zapoznać się z informacjami od producenta okien, w tym z warunkami gwarancji. Pamiętajmy, że montaż okien drewnianych w czasie, gdy wykonujemy prace mokre, może powodować odkształcenia, ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza w budynku. Wybierając okna drewniane, mury powinny być bezwzględnie wysuszone. Mimo że producenci okien drewnianych często gwarantują odporność produktu na wilgoć, najbezpieczniej będzie takie okna montować po zakończeniu robót mokrych.

Jeżeli montujemy okna z PVC lub aluminium, musimy wiedzieć, że są znacznie bardziej odporne na wilgoć oraz zmienne warunki pogodowe. Okna te możemy wstawiać podczas trwania prac mokrych. Pamiętajmy jednak, że zanim wstawimy okna, musimy najpierw przykryć budynek dachem. Zadbajmy wówczas również o odpowiednią wentylację, a jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, musimy dopilnować, by budynek był odpowiednio ogrzany. Dzięki temu skraplająca się woda nie wniknie w ościeża okien. Najbezpieczniej jednak okna z PVC i aluminium również wstawiać po wykonaniu prac mokrych.

Kiedy najlepiej montować okna dachowe?

Na jakim etapie budowy domu najlepiej wstawiać okna dachowe? W tym przypadku praca ta realizowana jest często już na etapie krycia dachu. Dzięki temu montaż okien będzie znacznie prostszy, a ryzyko powstania nieszczelności i uszkodzeń, mniejsze.

Niezależnie od tego, czy montaż okien dachowych planowany jest podczas pokrywania dachu, czy na późniejszym etapie budowy domu, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by idealnie uszczelnić styk okna z warstwami dachu. Ważny jest też rodzaj pokrycia dachowego budynku.

Jeżeli montaż okien ma odbywać się w dachu pokrytym dachówką, montować możemy je na każdym etapie, ze względu na to, że dachówkę łatwiej zdjąć. Jeżeli jednak pokrycie wykonane jest z blachy, najlepiej wstawiać okna jeszcze przed dokręceniem arkuszy do rusztu.