Drzwi pełnią wiele ważnych funkcji – od zapewniania bezpieczeństwa i prywatności domownikom, po wydzielanie stref w domu. Wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych mają ogromne znaczenie już na etapie projektowania całego budynku lub remontu mieszkania. Dobierając odpowiedni rozmiar drzwi, należy poznać zarówno wymiary otworów drzwiowych, jak i wymiary samych drzwi. Jakie są więc standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i wejściowych, jakie aspekty regulowane są prawnie i jak wybrać drzwi do domu?
Wybór drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
Wymiary ościeżnic i drzwi to jedne z podstawowych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu lub mieszkania. Prawidłowe dobranie skrzydeł drzwiowych umożliwi wygodne codzienne funkcjonowanie. Zbyt wąskie drzwi mogłyby przysparzać wielu problemów, a także wpłynąć na bezpieczeństwo domowników. To dlatego ustalono prawnie, jakie wymiary powinny mieć drzwi w bloku, a jakie w domu jednorodzinnym. O czym więc warto wiedzieć?
Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych – co mówi prawo?
Standardowy wymiar drzwi wewnętrznych określany jest przepisami budowlanymi. Według prawa ościeżnica drzwi powinna mieć co najmniej 80 centymetrów szerokości, a drzwi wewnętrzne montowane w domu lub mieszkaniu powinny mierzyć na szerokość od 60 do 100 centymetrów, w zależności od potrzeb. ;Węższe drzwi mogą zostać zamontowane w pomieszczeniach specjalnych, takich jak spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze lub garderoba, natomiast optymalnym i ułatwiającym codzienne funkcjonowanie rozwiązaniem, jest zamontowanie drzwi o szerokości 80-90 centymetrów.
Jeśli chodzi o wysokość drzwi wewnętrznych, wymaganym przez prawo budowlane wymiarem jest 200 centymetrów. ;Na rynku można znaleźć również wyższe skrzydła (zarówno w przypadku drzwi uchylnych, jak i przesuwnych), jednak rozmiar powinien być dobrany do wysokości ościeżnicy i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Należy pamiętać, że nie można montować w domu i mieszkaniu drzwi o wysokości poniżej 200 cm.
Warto także zaznaczyć, że przy montażu drzwi trzeba wziąć pod uwagę tzw. luz montażowy, którego szerokość powinna wynosić 2 centymetry (przestrzeń między ścianą a ościeżnicą wypełni pianka montażowa). Wówczas szerokość otworu drzwiowego powinna być większa niż same ościeżnice.
Drzwi zewnętrzne i ich wymiary
Tak jak w przypadku drzwi wewnętrznych, wymiary drzwi wejściowych również regulowane są przez prawo. ;Według przepisów światło ościeżnicy drzwi wejściowych w bloku powinno mieć rozmiar 90 na 200 centymetrów. ;W niektórych przypadkach wymiary te są nieco większe (np. 100 na 250 centymetrów), jednak warto zaznaczyć, że są to ponadstandardowe rozmiary, ustalane indywidualnie przez deweloperów.
Przymierzając się do wyboru drzwi wejściowych, należy także pamiętać o prawidłowej wysokości progu, która nie może przekraczać 2 centymetrów. ;Ma to znaczenie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo domowników i gości, ale także ze względu na komfort użytkowania osób niepełnosprawnych.
Jeśli chodzi o wymiar drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych, to można powiedzieć, że mieszkańcy mają nieco większą dowolność przy tworzeniu projektów budynków. ;Należy pamiętać, że szerokość drzwi musi wynosić co najmniej 90 centymetrów, zaś wysokość drzwi zwykle ustalana jest w zależności od potrzeb (nie mniej niż 200 centymetrów). ;W praktyce większość osób decyduje się na drzwi szersze i wyższe, co ułatwia codzienne funkcjonowanie i wnoszenie lub wynoszenie różnych przedmiotów i mebli.
Drzwi dwuskrzydłowe – ile powinny mierzyć?
W domach jednorodzinnych często można spotkać się z zewnętrznymi drzwiami dwuskrzydłowymi, które są przede wszystkim wygodne w codziennym użytkowaniu. Według przepisów, szerokość światła ościeżnicy drzwi podwójnych powinna wynosić 140 centymetrów, zaś wysokość drzwi zwykle wynosi około 200 centymetrów. Wyższe i szersze drzwi zwykle przygotowywane są na indywidualne zamówienie.
Wybór drzwi do domu – o czym należy pamiętać?
Przy wyborze drzwi wewnętrznych i zewnętrznych należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim warto wybrać skrzydła, które będą pasować do stylu mieszkania lub domu. Na rynku można znaleźć drzwi w wielu odcieniach i z różnymi zdobieniami, dzięki czemu można dopasować skrzydła do wyglądu budynku i jego wnętrza. Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób wykonania drzwi. Zaleca się wybieranie solidnych i drewnianych drzwi, które posłużą przez wiele lat.
Co więcej, konieczne jest określenie kierunku otwierania drzwi, aby te były funkcjonalne. Pod uwagę należy wziąć ilość przestrzeni w danym pokoju i ustawienie mebli. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy drzwi są otwierane do środka, czy na zewnątrz. Zwykle drzwi otwierane do środka montowane są w pokojach i sypialniach, zaś drzwi otwierane na zewnątrz montuje się w łazienkach, garderobach i spiżarniach.
Jaką ościeżnicę wybrać?
Podczas montażu drzwi wewnętrznych wiele osób zastanawia się, jaką wybrać ościeżnicę. Jest to rama, którą osadza się w ścianie, i na której montuje się drzwi. Wyróżniamy:
- Ościeżnice stałe;- Zwykle montuje się je w murze o grubości 6 lub 10 centymetrów. Ich dość skomplikowana budowa zwykle wymaga maskowania przy łączeniu ze ścianą.
- Ościeżnice regulowane;- Przeznaczone do różnorodnych otworów drzwiowych. Konstrukcja umożliwia dopasowanie ramy do każdej grubości ściany. Przy zakupie ościeżnic regulowanych należy pamiętać, że ich zewnętrzne wymiary powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 centymetra.
- Ościeżnice bezprzylgowe ;- Montowane głównie ze względu na wygląd skrzydeł drzwiowych. W ich przypadku zawiasy drzwi montowane są wewnątrz muru, a po zamknięciu skrzydeł, drzwi wręcz zlewają się ze ścianą, co jednocześnie powiększa optycznie wnętrze.
- Ościeżnice przylgowe ;- W tym przypadku zawiasy drzwi są widoczne, a drzwi delikatnie odstają od ściany
Podsumowanie
Drzwi to nieodłączny element każdego domu. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych modeli o różnorodnym wyglądzie i w wielu wymiarach, dzięki czemu skrzydła można dopasować do własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że minimalna szerokość i wysokość drzwi określane są przepisami budowlanymi i nie należy planować mniejszych otworów drzwiowych, niż są wymagane. Ma to znaczenie głównie ze względu na funkcjonalność skrzydeł oraz bezpieczeństwo domowników.