Zima to czas, który szczególnie negatywnie wpływa na stolarkę okienną. Producenci wykorzystują wszystkie dostępne i nowoczesne rozwiązania, by zabezpieczyć nasze okna na długie lata, jednak my sami również możemy przyczynić się do wydłużenia ich żywotności. Niezwykle ważna jest konserwacja i regularne sprawdzanie stanu technicznego.
Pamiętajmy również, że tak samo ważne jest przygotowywanie okien na okres zimowy, jak i zadbanie o nie tuż po zimie. Jak powinno wyglądać zabezpieczanie okien po zimie? Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź koniecznie!
Pierwszy krok, czyli zabezpieczanie okien przed zimą
Przygotowanie okien do zimy jest tak samo ważne, jak dbanie o nie po jej upływie. Jeżeli nasze okna nie zostaną zabezpieczone lub zrobimy to w nieprawidłowy sposób, na wiosnę będziemy mieć znacznie więcej pracy.
Przygotowując nasze okna na zimę, najpierw powinniśmy je dokładnie oczyścić, używając preparatów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Umyjmy okucia i wszystkie ruchome części okien, a następnie dokładnie je nasmarujmy. Dobrym wyborem będzie np. wazelina techniczna lub specjalny smar na bazie silikonu.
Podczas mycia okien zwróćmy uwagę również na nawiewniki, które zapewniają dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Następnym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego. Przed sezonem zimowym warto również zwrócić uwagę na szczelność okien. W razie potrzeby należy je wyregulować. Kolejny etap to sprawdzenie i ewentualna wymiana uszczelek.
Co ważne, konserwacja nie powinna być przeprowadzana zimą, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, które mogą prowadzić do uszkodzeń np. drewna, zawiasów czy innych elementów. Konserwacje i przegląd stolarki powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa razy do roku – wczesną wiosną oraz jesienią.
Dbanie o okna po zimie – jak zabezpieczyć okna? Od czego zacząć?
Jeżeli nasze okna zostały poprawnie przygotowane na negatywny wpływ zimy, mróz i niskie temperatury, ich zabezpieczenie wiosną prawdopodobnie okaże się mniej czasochłonne, co nie oznacza, że powinniśmy zaniechać tę czynność. Od czego zacząć wiosenny przegląd stolarki okiennej?
Dokładne umycie okien
Pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać to dokładne umycie okien. To, w jaki sposób oczyścimy ramy okienne, zależeć powinno od surowca, z którego wykonane są profile.
Zanim zaczniemy oczyszczanie okien aluminiowych czy drewnianych, pamiętajmy, że wszystkie okna, w tym szczególnie okna drewniane, należy oczyszczać, stosując się do załączonej do produktu karty z instrukcją. Źle dobrane środki myjące mogą niestety uszkodzić powierzchnię okien. Gdy jesteśmy posiadaczami okien z PVC lub aluminium, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów niezawierających w składzie rozpuszczalników, substancji ściernych ani żadnych silnych związków chemicznych. Szczególnie niewskazane są środki żrące.
Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup markowego preparatu albo przygotowanie wody z dodatkiem delikatnego płynu myjącego (np. płyn do mycia naczyń). Doskonale sprawdzi się on również wtedy, gdy chcemy wyczyścić uszczelki, które są szczególnie wrażliwymi elementami. Warto pamiętać, że niewłaściwe dobranie środków może narazić nasze okna na przebarwienia, a nawet mikrouszkodzenia czy zarysowania. Proces oczyszczania okien rozpocznijmy więc od usunięcia kurzu i zacieków przy pomocy wilgotnej ściereczki. Najlepiej sprawdzą się te z mikrofibry, bezszwowe i bawełniane. Pomocna może okazać się też specjalna ściereczka do zbierania wody.
Przegląd techniczny
Pomimo tego, że czyste szyby i profile są niezbędną częścią wiosennego zabezpieczania okien i pozwalają na nienaganną prezentację całego budynku, niezwykle istotny jest również dokładny przegląd techniczny, na który szczególnie musimy zwrócić uwagę.
Okna po zimie mogły się rozszczelnić, szczególnie wówczas, gdy zapomnieliśmy przygotować je do tego ciężkiego pod względem atmosferycznym, okresu. Warto więc sprawdzić, czy nasze okna są wystarczająco szczelne. Aby to zrobić, możemy przeprowadzić prosty test sprawdzający siłę docisku skrzydła do ramy. Wystarczy przygotować kartkę papieru, którą następnie musimy włożyć pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Teraz pozostaje tylko próba wysunięcia kartki przy zamkniętym oknie. Jeżeli proces ten się powiedzie, musimy przeprowadzić regulację okuć.
Nie zapominajmy, że docisk skrzydła do ramy w zimie powinien być bardzo ściśle dopasowany, co zapewni nam odpowiednią termoizolację. Natomiast latem może być on nieco słabszy.
Sprawdźmy również stan uszczelek. Materiał, z jakiego są wykonane, może źle znieść mrozy oraz wilgoć, której w okresie zimowym nie brakuje. Co więcej, są one też wrażliwe na działanie promieni słonecznych (najbardziej narażone są uszczelki w dolnej części ramy). Uszczelki powinny być elastyczne, nie mogą pękać ani kruszeć. Jeżeli zauważymy na nich nawet drobne uszkodzenia, koniecznie wymieńmy je na nowe i dokładnie zabezpieczmy, np. środkiem z żywicą silikonową. Można wykorzystać też wazelinę techniczną. Pamiętajmy jednak, że o uszczelki szczególnie powinniśmy zadbać jeszcze przed zimą, wówczas z pewnością przedłużymy ich żywotność.
Wyregulowane okucia to podstawa szczelności okien, która gwarantuje ścisłe dopasowanie skrzydła do ramy. Jednak oprócz regulacji okuć, warto dwa razy do roku – zarówno na jesień, jak i na wiosnę – wykonać dokładny przegląd wszystkich elementów stolarki okiennej. Obluzowane okucia dokręcamy, natomiast zużyte musimy wymienić. Wszystkie ruchome elementy zabezpieczamy za pomocą specjalnego oleju, wazeliną techniczną lub smarem silikonowym.
Konserwacja okien drewnianych i wypełnianie ubytków
Stolarka drewniana wymaga znacznie uważniejszej pielęgnacji. Drobne zarysowania nie powinny być problemem, jednak nie można ich ignorować, ponieważ z biegiem czasu miejsca te mogą okazać się znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Przed rozpoczęciem konserwacji okien drewnianych, dokładnie oceńmy ich stan. Uszkodzenia i ubytki w drewnie możemy przeszlifować drobnym papierem ściernym i wypełnić za pomocą szpachli do drewna lub użyć środków ochronnych.
Po oczyszczeniu ram powinniśmy je zakonserwować, wykorzystując preparaty przeznaczone do drewna. Możemy użyć mleczka lub emulsji do pielęgnacji drewna. Renowacja lakieru powinna odbywać się z kolei średnio co pięć lat, szczególnie po zimie.
Pamiętaj, że sprawne okna, to zadbane okna, a najlepszą gwarancją na zachowanie dobrych parametrów jest odpowiednie, systematyczne zabezpieczanie stolarki.