Wybór drzwi wewnętrznych z reguły nie sprawia większych problemów. Zazwyczaj większość osób dobiera skrzydła drzwiowe w taki sposób, aby pasowały one do stylu domu i mebli. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajdują się różne rodzaje drzwi wewnętrznych, od przesuwnych, przez drzwi harmonijkowe, po składane i te tradycyjne. Niezależnie jednak od rodzaju skrzydeł warto mieć na uwadze kilka zasad, które ułatwią zakup drzwi. Jak więc wybrać drzwi wewnętrzne i o czym należy pamiętać, przymierzając się do zakupu drzwi pokojowych?
Wybór drzwi wewnętrznych – czym się kierować?
Zwykle drzwi wewnętrzne kupuje się na etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Już sama zmiana skrzydeł może wprowadzić do pomieszczenia zupełnie nowy, inny styl. Modne drzwi wewnętrzne ponadto cechują się wieloma zdobieniami, czy przeszkleniami, dzięki czemu z łatwością dopełnią one wystrój wnętrza. Czym jednak się kierować, wybierając skrzydło drzwi?
Sposób wykonania
Solidne i trwałe drzwi gwarantują brak konieczności wymiany skrzydeł przez wiele lat. Wybierając drzwi wewnętrzne, warto zorientować się, jak zostały one wykonane. Zwykle skrzydła powstają z płyt drewnopochodnych, a pomiędzy nimi stosuje się wypełnienia. Drzwi płytowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
- „Plaster miodu” – W tym przypadku pomiędzy płytami znajdują się wkładki stabilizacyjne w formie tekturowych sześciokątów. Takie drzwi zazwyczaj montowane są w pokojach dzieci.
- Płyta wiórowa pełna – To najcięższe i najsolidniejsze wypełnienie. Zastosowanie pełnej płyty umożliwia doskonałą izolację akustyczną wnętrza, co sprawia, że to świetny materiał na drzwi wewnętrzne wejściowe lub drzwi do domowego biura.
- Płyta wiórowa otworowa – To jedne z najczęściej wybieranych drzwi. Skrzydło wzmocnione jest płytą wiórową, która ma regularne otwory. Takie rozwiązanie uodparnia materiał na wszelkie zniszczenia, zarysowania, czy uderzenia.
Innym sposobem wykonania wyróżniają się drzwi ramowe. Składają się one z dwóch belek po bokach i dwóch belek u góry i u dołu drzwi. Na pierwszy rzut oka można zobaczyć wówczas „obramowanie”. Takie skrzydła zwykle wypełniane są płycinami HDF, kasetonami lub przeszkleniami.
Rodzaj ościeżnicy
Ościeżnicą nazywamy ramę, którą osadza się w ścianie, i na której montowane są drzwi. Ościeżnice wyposażone są w zawiasy, a ze względu na ich konstrukcję i sposób montażu drzwi wyróżniamy:
Ościeżnicę regulowaną – W tym przypadku ramę można dowolnie dopasować do wymiarów muru.
Ościeżnicę stałą – Zwykle montowana jest w murze o grubości 6 lub 10 cm. Zazwyczaj elementy łączenia ze ścianą wymagają maskowania. Ościeżnica stała jest nieco trudniejsza w montażu, dlatego warto taką czynność skonsultować ze specjalistą.
Drzwi przylgowe i bezprzylgowe
Ogromne znaczenie wizualne ma także widoczność krawędzi skrzydeł. Biorąc to pod uwagę, wyróżniamy drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Jak sama nazwa wskazuje, drzwi przylgowe do czegoś przylegają – wówczas widoczne jest wykończenie krawędzi skrzydła wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę.
Z kolei drzwi bezprzylgowe mają chowane zawiasy, a skrzydło po zamknięciu wręcz zlewa się ze ścianą (jest to szczególnie widoczne, gdy drzwi są w tym samym kolorze, co ściana). Drzwi bezprzylgowe mają gładką powierzchnię i krawędź, tworząc z ościeżnicą wizualną całość bez wcięć.
Kierunek otwierania drzwi
Kolejną niezwykle ważną cechą skrzydeł jest kierunek ich otwierania. Zwykle drzwi wewnętrzne wybierane są w zależności od rozmieszczenia włączników światła. Przykładowo, jeśli włączniki znajdują się po lewej stronie od wejścia, wówczas należy wybrać drzwi lewe. Jeśli zaś włączniki znajdują się po prawej stronie, analogicznie wybieramy drzwi prawe.
Kierunek otwierania skrzydeł ma także znaczenie dla rozmieszczenia mebli. Warto więc przed wyborem drzwi rozrysować sobie plan przestrzeni, aby po montażu skrzydła nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.
Rozmiar drzwi
Wiele osób często wybiera się do sklepu bez znajomości rozmiaru drzwi. Wówczas łatwo o pomyłkę i zakup niewłaściwego modelu. Przed wyborem skrzydła, należy najpierw zmierzyć wymiar otworu drzwiowego i dotychczasowych drzwi. Warto także skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który sprawnie dokona pomiarów.
Wygląd i zabezpieczenia
Niezwykle ważny przy wyborze jest także kolor drzwi wewnętrznych. Zazwyczaj osoby remontujące lub budujące dom decydują się na białe drzwi, które pasują niemalże do wszystkich wnętrz. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie producenci tworzą całe mnóstwo efektownych skrzydeł, które doskonale wpasowują się do wielu stylów. W nowoczesnych domach coraz częściej można ujrzeć szklane drzwi (np. w przejściu pomiędzy przedpokojem a resztą domu), a także stylowe drzwi z przeszkleniami i zdobieniami. Ciekawą alternatywą dla klasycznych drzwi są drzwi przesuwne, które sprawdzą się szczególnie w małych i wąskich pomieszczeniach.
Ponadto przy wyborze drzwi warto zwrócić uwagę na ich zabezpieczenia. Wiele modeli wyposażonych zostaje w zamki na klucz lub popularne blokady łazienkowe. Kupując drzwi wewnętrzne do łazienki, należy także pamiętać, aby posiadały one podcięcie wentylacyjne.
Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać do mieszkania i domu?
Przy zakupie skrzydeł przede wszystkim zdecyduj się na doświadczonego sprzedawcę, który oferuje dobre jakościowo produkty. Wybierając drzwi, zwróć uwagę na sposób ich wykonania oraz rodzaj montażu. Dopytaj specjalistów o wariant ościeżnicy oraz kierunek otwierania skrzydeł.
Warto także zadbać o to, aby skrzydła pasowały do ogólnego wystroju całego domu i aby spełniały swoją funkcję. Do wnętrz w stylu loft doskonale pasują drewniane, ciemne drzwi, natomiast do wnętrz boho warto wybrać stonowane lub jaskrawe kolory. Co więcej, do pokoju dziecka warto wybrać drzwi lżejsze, a do domowego biura warto zdecydować się na drzwi wygłuszające. Z kolei do łazienki często wybierane są drzwi z mlecznymi przeszkleniami na górze, które zdradzają, czy w danym momencie w pomieszczeniu przebywa któryś z domowników.