Nie ulega wątpliwości, iż drzwi wewnętrzne to nieodłączny element wyposażenia każdego domu. Nie tylko oddzielają poszczególne pomieszczenia, ale również zapewniają prywatność. Umiejętnie dobrane pełnią także funkcję dekoracyjną – tworzą spójną całość z aranżacją wnętrz.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i ościeżnic

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi. Najczęściej występują w wielu wymiarach, dlatego inwestorzy z pewnością nie będą mieli problemu z wyborem najbardziej odpowiednich do swojego mieszkania. Zazwyczaj drzwi wewnętrzne o najczęściej spotykanych wymiarach możemy dostać niemalże od ręki. Sprawa może być nieco bardziej utrudniona, gdy do czynienia mamy z drzwiami o niestandardowych wymiarach. Jakie  są zatem standardowe, typowe wymiary drzwi wewnętrznych i ościeżnic? Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne? Jak prawidłowo ustalić wymiary drzwi do poszczególnych pomieszczeń? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne bez wątpienia odgrywają bardzo ważną rolę w domu. Choć mogłoby się wydawać, że są jedynie uzupełnieniem do aranżacji, pełnią również wiele innych bardzo ważnych funkcji. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim wyodrębnienie przestrzeni prywatnej od wspólnej, gdzie spędzamy czas z domownikami oraz odwiedzającymi nas gośćmi.

Stojąc przed wyborem odpowiednich drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności należy uwzględnić wymiar skrzydła drzwi. Zbyt wąskie drzwi (zbyt małe światło przejścia) mogą przeszkodzić we wniesieniu mebli, czy też mogą być sporym utrudnieniem dla osób poruszających się na wózku. Oczywiście dobierając wymiary drzwi musimy wziąć pod uwagę przestrzeń wewnątrz ościeżnicy. 

Nie bez znaczenia jest także kierunek otwierania drzwi. Odpowiedni kierunek otwierania drzwi pozwala niekiedy zaoszczędzić sporo przestrzeni, szczególnie w przypadku małych metraży. Właściwy montaż drzwi to również bardzo istotny aspekt, który warto mieć na uwadze już przy wyborze odpowiednich skrzydeł do naszego domu.

W dalszym etapie możemy pozwolić sobie na wybór odpowiedniego odcienia drzwi. Element ten warto dopasować do aranżacji wnętrz, tak, aby tworzył z nią spójną całość. Jeśli nie wiemy, jaki kolor skrzydeł wybrać, dobrym rozwiązaniem będzie dopasowanie drzwi do stolarki okiennej. Oczywiście, równie zadowalającą opcją jest zestawienie drzwi z barwą podłogi bądź ścian. Dzięki temu zyskamy pewność, że całość doskonale ze sobą współgra.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Wymiary drzwi wewnętrznych to niewątpliwie bardzo ważna kwestia, która powinna zostać uwzględniona już na etapie projektowania domu. Należy je dostosować pod ościeżnice, zaś same ościeżnice muszą być dopasowane pod otwory montażowe. Wymiary otworów montażowych są zazwyczaj większe od wymiarów ościeżnicy o 1,5 cm (miejsce pomiędzy otworem w ścianie a ościeżnicą wypełni pianka montażowa).

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych (ich minimalne wymiary) dokładnie określone w przepisach budowlanych, do których należy się dostosować (więcej o tym poniżej). W przypadku, gdy sami decydujemy o wymiarach skrzydeł, trzeba wziąć pod uwagę aspekty, takie jak: wysokość i szerokość drzwi oraz szerokość ościeżnic.

Uważa się, że podstawowy wymiar drzwi wewnętrznych to 80 cm (szerokość) x 203 cm (wysokość drzwi). Wymagane przez prawo wymiary ościeżnic w mieszkaniach to co najmniej 80 cm szerokości i minimum 200 cm wysokości. Na rynku znajdziemy najwięcej drzwi o właśnie takich wymiarach. W przypadku konieczności wykonania drzwi na zamówienie, proces ten jest realizowany bardzo szybko. Bez wątpienia są one najczęściej stosowane w przypadku poszczególnych pomieszczeń w naszym domu. Umożliwiają nie tylko swobodne przejście, ale również przenoszenie mebli czy różnego rodzaju sprzętu. Najczęściej występują one w formie klasycznych drzwi uchylnych.

Drzwi wewnętrzne – wymiary powinny być dostosowane do specyfiki pomieszczenia

W przypadku większej przestrzeni z powodzeniem możemy zdecydować się na wybór nieco szerszych drzwi – o wymiarach 90 czy nawet 100 cm. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się, jeśli mamy w posiadaniu duży salon połączony z aneksem kuchennym lub okazałym holem. Z kolei w niektórych przypadkach wykorzystuje się drzwi o wymiarach 60 i 70 cm – szczególnie, jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Oczywiście, tego typu drzwi nie stosuje się w pokojach dziennych, ale świetnie nadają się do zastosowania np. w kotłowni czy garderobie.

Podsumowując, standardowe wymiary drzwi wewnętrznych można podzielić na trzy główne wymiary drzwi wewnętrznych:

  • Drzwi wewnętrzne o szerokość 70 cm – są to najwęższe standardowe drzwi wewnętrzne, najczęściej montowane w schowkach, garderobie, czy spiżarni. Nie powinny być one stosowane w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie.
  • Standardowy wymiar drzwi 80 cm – najczęściej wybierane wymiary drzwi. Te standardowe wymiary drzwi wykorzystywane są w domach jednorodzinnych jak i gabinetach. Ich zewnętrzne wymiary pozwalają na swobodne przenoszenie mebli czy sprzętów.
  • Wymiary otworów drzwiowych 90 i 100 cm – bardzo popularne w dużych przestrzeniach jak salon czy dużych pokojach.

drzwi wejśćiowe wewnętrzne - typowe wymiary drzwi wewnętrznych

Standardowe wymiary ościeżnic

Ościeżnica to element, niezbędny do prawidłowego montażu drzwi wewnętrznych. Najczęściej sprzedawana jest osobno, dlatego warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednią ościeżnicę do drzwi wewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ościeżnic, dzięki czemu inwestorzy bez trudu dopasują ją zarówno pod względem wymiarów, jak i walorów estetycznych. Dostępne na rynku modele są zazwyczaj dostosowane do najczęściej spotykanej grubości ścian działowych – standardowa grubość ścian działowych wynosi 12 cm.

Do niedawna rynek był zdominowany przez ościeżnice stałe, które zwykle występują w wymiarach 6 lub 10 cm – w zależności od parametrów drzwi wewnętrznych. Warto nadmienić, iż na przestrzeni lat ogromną popularność zdobyły ościeżnice regulowane. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że można dopasować je do każdej grubości ściany, przez co są bardzo funkcjonalne. Przy wyborze ościeżnicy do drzwi trzeba bezwzględnie pamiętać, że powinna być ona mniejsza od ościeża o około 1,5 – 2 cm. Dzięki temu zostanie zachowany tzw. luz montażowy.

Pomiar drzwi wewnętrznych

Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne to podstawa w aranżowaniu wnętrza naszego mieszkania. Decydując się na zakup drzwi wewnętrznych na własną rękę, warto wiedzieć, jak dobrze je wymierzyć, aby nasz zakup był udany. Bezwzględnie najpierw należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu montażowego. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę fakt, że zwykle ściany są nierówne, dlatego pomiędzy poszczególnymi otworami mogą zajść niewielkie różnice (do ok. 2 cm). Otwór drzwiowy dobrze zmierzyć w kilku miejscach, a następnie ustalić średni wymiar. Standardowa wysokość otworu to ok. 200 cm. Trzeba przeprowadzić to ze szczególną dokładnością, tak, aby zamówione skrzydło nie było szersze niż otwór drzwiowy.

Kolejnym krokiem, który jest niestety bardzo często pomijany przez inwestorów to dokładne wymierzenie grubości ścian otworu drzwiowego. Pamiętajmy, aby do tej czynności przystąpić dopiero po wykończeniu ścian (po tynkowaniu i gipsowaniu). Na podstawie wymiarów grubości ścian możemy dobrać rodzaj ościeżnicy. Tak, jak zostało wspomniane może być ona stała lub regulowana – w zależności od potrzeb.

drzwi pokojowe - standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych

W przypadku remontu lub aranżując nowo wybudowany dom od podstaw konieczny jest montaż drzwi wewnętrznych. Z reguły czynność ta jest bardzo prosta, co sprawia, że inwestor bez większych przeszkód poradzi sobie samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest postępowanie zgodnie z zasadami, dzięki czemu montowanie drzwi wewnętrznych będzie miało sprawny przebieg.

Drzwi wewnętrzne zwykle wykonane są z płyt drewnopochodnych lub drewna litego. Jak już zostało wspomniane, standardowa szerokość skrzydła to 80 cm, 90 cm lub 100 cm. W innym przypadku mogą one osiągać 60 cm lub 70 cm (są to minimalne wymiary drzwi wewnętrznych). Natomiast wysokość drzwi to około 200 cm.

Dobrze również uwzględnić wymiary ościeżnic (dopasować do grubości ściany) – tak, aby były w pełni dopasowane do drzwi. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż producenci dokładają wszelkich starań, aby montowanie drzwi wewnętrznych było proste i szybkie. Mnóstwo elementów niezbędnych do założenia skrzydła jest montowanych fabrycznie, dzięki czemu nie musimy martwić się o zakup każdego z nich z osobna. W takiej sytuacji domowy fachowiec musi jedynie zamontować ościeżnicę oraz listwy maskujące, a na samym końcu w odpowiedni sposób założyć skrzydło. Całość możemy ustabilizować za pomocą klinów i ewentualnie skorygować kąt umieszczenia drzwi. Może zdarzyć się tak, że zakupione skrzydło będzie za długie. W takiej sytuacji bezwzględnie trzeba je podciąć. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona ze szczególną starannością – tak, aby nie postrzępić krawędzi drzwi.

Jeśli mimo wszystko obawiamy się samodzielnego montażu drzwi (nawet tych posiadających typowe wymiary drzwi), możemy powierzyć tę usługę wykwalifikowanej firmie – taką możliwość znaleźć można w naszej ofercie https://bakarokna.pl/drzwi-wewnetrzne/.

Wymiary otworów drzwiowych – wysokość drzwi pokojowych

Rozmiary otworów drzwiowych obejmują zarówno szerokość jak i wysokość. Zazwyczaj drugi z tych parametrów ma standardową wartość wynoszącą 2 metry. Ościeżnice są dostępne w różnych rozmiarach, takich jak 203, 206, 210 i 212 cm. W większości przypadków istnieje możliwość przycięcia ościeżnicy od dołu i idealne dopasowanie jej do wymiarów ościeża. Przy wyborze idealnych drzwi dla siebie pamiętaj, że na rynku dostępne są także niestandardowe modele, które sprawdzą się zwłaszcza dla osób o znacznie większym wzroście. Najważniejsze jest zapewnienie użytkownikowi wygody, więc jeśli chodzi o częste przechodzenie przez drzwi, które wymaga schylania, warto rozważyć zamontowanie drzwi o wyższej wysokości niż standardowa (na przykład 215 cm). Współczesne konstrukcje umożliwiają nawet przygotowanie drzwi do mieszkań o nietypowej wysokości!

Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe do pomieszczeń są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również dodają charakteru i elegancji wnętrzu. Ich obecność sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej otwarta. Co więcej, drzwi dwuskrzydłowe mają wiele zalet funkcjonalnych. Dzięki nim łatwiej przenieść większe przedmioty, takie jak meble czy sprzęt gospodarstwa domowego, co jest szczególnie przydatne przy przeprowadzkach lub reorganizacji pomieszczeń.

Warto zauważyć, że montaż drzwi dwuskrzydłowych powinien być zaplanowany już na etapie projektowania, szczególnie gdy tworzymy nową przestrzeń. W przypadku istniejących pomieszczeń, może być konieczne wprowadzenie pewnych modyfikacji.

Jeśli chodzi o szerokość drzwi dwuskrzydłowych, najczęściej spotykanym rozmiarem jest komplet o szerokości 140 cm, gdy oba skrzydła mają identyczne wymiary. Jednak dostępne są także większe warianty.

Warto pamiętać, że drzwi dwuskrzydłowe to nie tylko funkcjonalny element, ale także estetyczne wykończenie wnętrza. Możemy wybierać spośród różnych stylów, materiałów i wzorów, które najlepiej będą pasować do naszego gustu i aranżacji pomieszczenia.

Podsumowanie

Drzwi wewnętrzne to bez wątpienia bardzo istotny element w pomieszczeniach. Oddzielają przestrzeń w naszym domu, gwarantują intymność i prywatność. Umiejętnie dopasowane stanowią funkcję dekoracyjną. Warto dopasować je do stylistyki wnętrza, gdyż dzięki temu osiągniemy spójną aranżację. W przypadku drzwi wewnętrznych zarówno tych o standardowych wymiarach jak i tych niestandardowych, producenci nieustannie prześcigają się w ofertach oferując rozmaite modele drzwi wewnętrznych. Klienci mogą z powodzeniem wybierać spośród różnych modeli drzwi (węższe drzwi, ościeżnice regulowane, drzwi przesuwne, niestandardowa wysokość skrzydła), co gwarantuje idealne dopasowanie do stylu w poszczególnych pomieszczeniach.

drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne - producent. Sprzedaż, montaż i dobór drzwi