Okna są nieodłącznym elementem każdego domu i mieszkania. Ich kluczowym zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwala także zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli okien. Coraz częściej inwestorzy decydują się na okna nieotwierane. Ich największą zaletą jest korzystna cena i doskonałe parametry techniczne. Okna nieotwierane z pewnością podkreślą nowoczesną stylistykę domu. Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych? Czy warto w nie zainwestować? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym są okna nieotwierane?

Okna nieotwierane, znane również jako okna fix, cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić – mają mnóstwo zalet, dlatego też spora część inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Okna nieotwierane od tradycyjnych skrzydeł różnią się tym, że nie posiadają okuć ani klamek umożliwiających otwieranie. Do produkcji tego typu stolarki używa się mniej profili okiennych, co niewątpliwie poprawia parametry termiczne całego przeszklenia. Okna nieotwierane mogą być umieszczone bezpośrednio na ramie bądź w skrzydle. Przy czym to pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne. Zastosowanie okien fix pozwala na tworzenie naprawdę dużych przeszkleń. To skuteczny sposób na doprowadzenie maksymalnej ilości światła naturalnego do pomieszczeń. Warto dodać, że okna nieotwierane z reguły są wykonywane na konkretny wymiar.

Rodzaje okien nieotwieranych

Jak zostało wspomniane, wyróżniamy dwa rodzaje okien nieotwieranych – szklone w ramie oraz w skrzydle. Okna szklone w ramie cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, są montowane bezpośrednio w ramie. Za ich pomocą można tworzyć modne, panoramiczne przeszklenia, co podnosi walory estetyczne budynku oraz pomieszczenia, w jakim się znajdują. Okna nieotwierane szklone w ramie możemy spotkać nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również sklepach, biurach i lokalach użytkowania publicznego. Tego typu przeszklenia charakteryzują się wysoką szczelnością i stosunkowo niską ceną.
Okna szklone w skrzydle do złudzenia przypominają standardowe okna otwierane. Nie posiadają jednak klamek i okuć. Doskonale nadają się do pomieszczeń, gdzie mają być stosowane naprzemiennie okna otwierane i nieotwierane. Skrzydła typu fix zachęcają bardzo korzystną ceną, która idzie w parze ze świetnymi parametrami technicznymi. W sprzedaży dostępnych jest wiele wariantów okien, co pozwala stworzyć spójną i harmonijną aranżację.

duże okno

Zalety okien nieotwieranych

Okna nieotwierane, podobnie jak wszystkie inne, mają swoje zalety i wady. Jednym z najważniejszych kryteriów przemawiających za wyborem właśnie takiej stolarki okiennej jest komfort i bezpieczeństwo. Okna typu fix są bardziej szczelne od tradycyjnych okien otwieranych. Dzięki temu nawet podczas ujemnej temperatury na zewnątrz w domu będzie ciepło. Decydując się na takie rozwiązanie możemy też sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, okna fix nie posiadają okuć, co czyni je odporniejszymi na sforsowanie. Warto dodać, że wymagają konserwacji ani regulowania oraz są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości (nie zawierają żadnych szczelin ani zakamarków).
Nieotwierane okna mają większą powierzchnię przeszkleń, co pozwala doprowadzić większą ilość światła dziennego do wnętrza. Ze względu na nietypową budowę dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Okna nieotwierane dobrze sprawdzą się w salonach, jadalniach oraz wielu innych pomieszczeniach. Niektóre modele mogą być łączone z tradycyjnymi oknami otwieranymi. Niebywałą zaletą przeszkleń nieotwieranych jest oczywiście atrakcyjna cena. Wynika ona z faktu, że tego typu skrzydła są proste w budowie, a co za tym idzie – pozbawione wielu dodatkowych elementów.

Wady okien fix

Okna fix mają również kilka wad. Pierwszą jest brak możliwości wietrzenia pomieszczeń poprzez zwyczajne otwarcie skrzydła. We wnętrzach, gdzie występują tylko i wyłącznie okna nieotwierane trzeba pomyśleć o dobrej wentylacji – nie tylko grawitacyjnej, ale również mechanicznej. Mowa tutaj w szczególności o spiżarkach oraz piwnicach, ponieważ w innych pomieszczeniach, w których na co dzień spędzamy sporą ilość czasu, niezbędny będzie montaż także okien otwieranych.
Kolejną kwestią jest mycie okien stałych. Choć tego typu przeszklenia są łatwe do utrzymania w czystości, nie otwierają się, przez co możemy je myć tylko z jednej strony. Między innymi z tego względu zaleca się montaż okien typu fix w obrębie parteru, ponieważ tylko wtedy tak naprawdę mamy do nich łatwy dostęp.

duże okna fix

Montaż okna nieotwieranego

Montaż okien to niezwykle wymagające zadanie. Niezależnie od tego, czy chcemy zamontować okna PCV, okna drewniane czy nieotwierane, warto tę sprawę powierzyć profesjonalistom. Ekipa doświadczonych montażystów dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz niezbędną wiedzą, dzięki czemu osadzenie okna w otworze przebiegnie szybko, bezpiecznie i co najważniejsze – zgodnie z obowiązującymi normami.
Na rynku działa wiele firm zajmujących się montażem okien. Poszukując fachowej ekipy warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Bakar. Profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem zapewniają solidny montaż stolarki okiennej na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego. Oferta obejmuje montaż w cenie okien, w tym kompleksowe przygotowanie powierzchni oraz otworów, własny transport najwyższej jakości produktów, bezpłatny pomiar, a także wieloletnią gwarancję i zadowolenie. Nie da się ukryć, iż montaż okien wymaga sporej wiedzy, idącej w parze z fachowością. Powierzając go firmie Bakar nie musimy się o nic martwić, co więcej – możemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.

Podsumowanie

Trudno jest wyobrazić sobie dom bez okien – są one jednymi z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Na rynku od lat królują klasyczne okna otwierane, jednak coraz większe zainteresowanie wzbudzają okna typu fix. W przeciwieństwie do tradycyjnych skrzydeł nie posiadają okuć oraz klamek, co sprawia, że nie można ich otworzyć. Dzięki oknom stałym można uzyskać imponujące, panoramiczne przeszklenia, które nadają budynku lekkości i niepowtarzalnego charakteru. Nieotwierane okna są szczelne, stabilne i bezpieczne. Bez wątpienia warto w nie zainwestować!