Nowoczesne projekty domów często wyposażone są w duże przeszklenia, najczęściej w formie drzwi tarasowych. Nic w tym dziwnego, bo takie rozwiązanie nie tylko zapewnia elegancki wygląd, ale i pozwala wpuścić do pomieszczenia mnóstwo naturalnego światła. Jeśli i Ty planujesz montaż dużych okien tarasowych i nie wiesz, z jakimi kosztami musisz się liczyć, to koniecznie przeczytaj ten tekst!

Drzwi tarasowe i okna wielkoformatowe — Fakty i Mity

Chociaż już od jakiegoś czasu okna i drzwi wielkoformatowe królują w aranżacjach nowoczesnych domów i mieszkań, to wciąż budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim konsumenci obawiają się, że montaż tak sporych powierzchni przeszklonych może wiązać się z niską izolacją termiczną, narażeniem na pękanie szyby czy uciążliwym użytkowaniem. Nic bardziej mylnego!

Nowoczesne drzwi tarasowe i okna wielkoformatowe potrafią skutecznie izolować wnętrze zarówno termicznie, jak i akustycznie. Oczywiście w zależności od rozmiarów i modeli parametry mogą się nieco różnić, dlatego ważnym aspektem jest współczynnik przenikania ciepła dla konkretnych okien.

Ponadto pakiet szybowy okien wielkoformatowych wykonany jest ze szkła odpornego na wahania temperatur czy naprężenia, dzięki czemu zupełnie jak standardowe okna nie ulegają pęknięciom. Nie łatwo jest je także wybić. Natomiast co chodzi o drzwi tarasowe, wyposażone są one w liczne systemy przesuwne zapewniające wysoki komfort użytkowania pomimo ciężaru i gabarytu.

Dlatego też, jeśli planujesz montaż dużych drzwi tarasowych, powinieneś przede wszystkim skupić się na wyborze właściwego modelu, zapewniającego bezpieczeństwo, izolację, wygodę i oczywiście świetny wygląd podkreślający styl Twojego domu.

Rodzaje drzwi tarasowych

Co do modeli drzwi tarasowych, to jest w czym wybierać. Przede wszystkim poszczególne modele różnią się od siebie sposobem otwierania. Wyróżnia się:

Drzwi tarasowe przesuwne

Obecnie chyba najpopularniejszy wariant to okna tarasowe przesuwne. Składają się z co najmniej dwóch przeszklonych skrzydeł, umieszczonych na prowadnicach ulokowanych równolegle do ściany budynku. Aby je otworzyć, wystarczy przesunąć je po szynie, zupełnie jak drzwi szafy. Wyróżnia się dodatkowo:

  • drzwi tarasowe uchylno-przesuwne (po przekręceniu klamki trzeba lekko pociągnąć lub pchnąć segment, gdyż są one zamontowane w jednej płaszczyźnie),
  • drzwi podnoszono-przesuwne (stosuje się przesunięcie segmentów tak, aby nachodził jeden na drugi).

Dużą zaletą drzwi tarasowych przesuwnych jest wysoka estetyka, a także oszczędność miejsca, niski próg czy wygoda użytkowania. Ponadto wiele modeli w ogóle nie wymaga montażu progu, co dla wielu osób może być korzystne (np. z łatwością wyjedziemy na taras wózkiem).

Drzwi tarasowe rozwierane

Ten typ drzwi balkonowych charakteryzuje klasyczny sposób otwierania, do strony wewnętrznej lub zewnętrznej, w zależności od upodobań. Zazwyczaj są to drzwi dwuskrzydłowe, o małej lub średniej powierzchni szyby. Niestety tradycyjne otwieranie nie sprawdza się w przypadku naprawdę dużych okien. Spore połacie nie utrzymałyby się na zawiasach, a samo otworzenie z pewnością byłoby kłopotliwe, z uwagi na konieczność zachowania sporej ilości miejsca w kącie rozwarcia. Zaletami drzwi rozwieranych są z pewnością uniwersalność i niski koszt, jak również fakt, że są łatwe w użytkowaniu.

Drzwi tarasowe harmonijkowe

Bardzo ciekawą alternatywą dla drzwi przesuwnych są drzwi harmonijkowe, czyli składające się z kilku segmentów, które w trakcie otwierania wędrują po szynie i nachodzą na siebie. Takie rozwiązanie jest naprawdę praktyczne i nie zajmuje dużej ilości miejsca, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.

Zaletą drzwi harmonijkowych jest ciekawy design i możliwość regulacji szerokości otwarcia w zależności od potrzeb. Co więcej, podobnie jak drzwi przesuwne, nie wymagają obecności progu, tak więc balkon z salonem mogą stać się połączoną strefą relaksu.

Drzwi tarasowe obrotowe na ościeżnicy

Ostatnim, nieco mniej popularnym modelem drzwi tarasowych jest okno balkonowe obrotowe. Zamontowane jest ono na specjalnej ościeżnicy znajdującej się na środku skrzydła. Podczas otwarcia drzwi wykonują obrót o 90 stopni, ustawiając się prostopadle do ściany budynku. Zaletą takich drzwi jest zarówno ciekawy, jak i wyjątkowo bezwysiłkowy sposób otwierania.

Drzwi balkonowe — od czego zależy ich cena?

Na cenę drzwi tarasowych mają wpływ takie aspekty, jak:

Materiał i parametry techniczne drzwi balkonowych

Dobrej jakości materiały użyte do produkcji ramy okna, takie jak drewno, metale i tworzywa, jak również specjalne pakiety szybowe zapewniające właściwą izolację i zaawansowane mechanizmy wpływają zarówno na lepszą efektywność energetyczną oraz komfort, ale jak i wyższą cenę za skrzydło.

Niskiej jakości drzwi tarasowe wielkoformatowe przede wszystkim mogą mieć kiepskie współczynniki izolacyjne bądź mogą nie gwarantować właściwej szczelności. Co więcej, zastosowane tanie rozwiązania mogą z czasem prowadzić do pogorszenia komfortu użytkowania okien w postaci zacinania się czy tarcia.

Ceny montażu okien wielkoformatowych

Na koszt posiadania dużych drzwi tarasowych składa się nie tylko samo skrzydło, ale również usługa transportu i prac montażowych. Niektóre firmy pobierają także opłatę za wykonanie pomiarów i wyceny. Ceny montażu okien wielkoformatowych wahają się w przedziale od 50 do nawet 250 złotych za metr bieżący, w zależności od rozmiaru, sposobu otwierania czy wybranego modelu. Oczywiście czym większa szyba i bardziej skomplikowany mechanizm, tym z droższą usługą montażu będziemy musieli się liczyć.

Rozmiar drzwi tarasowych

Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo na drzwi balkonowe, to najlepszym sposobem może okazać się zaplanowanie ich w standardowych rozmiarach. Natomiast drzwi tarasowe w rozmiarach niestandardowych najprawdopodobniej będą kosztować znacznie więcej, z uwagi na konieczność wykonania konstrukcji według indywidualnego projektu.

mężczyzna wykonujący wycene okien

Ile kosztują drzwi tarasowe? Aktualne ceny 2023/24

Podane ceny wyliczone są dla typowego wymiaru skrzydła 2500 × 2200 mm, z pakietem szybowym i mechanizmami w wersji standard, z materiału PCV, bez montażu:

  • Przesuwne drzwi tarasowe — ok. 8000 zł;
  • Drzwi balkonowe harmonijkowe — ok. 15 000 zł;
  • Drzwi balkonowe rozwierane — ok. 5000 zł;
  • Drzwi tarasowe obrotowe — ok. 20 000 zł.

Ile kosztują drzwi na taras? – Podsumowanie

Warto mieć na uwadze, że dobre okna tarasowe będą niestety kosztować. Oczywiście wiele producentów oferuje tańsze alternatywy, jednak musimy się zastanowić, czy warto oszczędzać na tak newralgicznym elemencie konstrukcji, jak okna i drzwi. Pamiętajmy, że drzwi tarasowe kupujemy na wiele, wiele lat, przez które z pewnością nie chcielibyśmy się z nimi męczyć. Dlatego też wysoka cena w dużej mierze idzie w parze z wysoką jakością i gwarancją niezawodności.